1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Sınavda Başörtüsü' Danıştay’a Gitti
Sınavda Başörtüsü Danıştay’a Gitti

'Sınavda Başörtüsü' Danıştay’a Gitti

YÖK'ün başörtülülerin sınava girmesini sağlayan yeni kılavuzu hazırlaması Eğitim-İş sendikasınca Danıştay'a götürüldü.

23 Ekim 2010 Cumartesi 12:03A+A-

Özgürleşmenin önünü açması gereken kimi sendikalar, yasakçı tutumlarıyla laik-Kemalist duruşlarının gereğini yerine getiriyorlar.

Eğitim-İş adlı sendika, Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) KPSS Eğitim Bilimleri Testi Sınavı'nın kılavuzunda yer alan ve adayların sınava başörtüsü ile katılmasına imkan sağlayan düzenlemelerin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı.

Sendika başkanı yaptığı yazılı açıklamada, 2010 KPSS Lisans Eğitim Bilimleri Testi Sınavı Kılavuzu'nun "kılık-kıyafet" konusundaki hukuka aykırı hükümlerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali amacıyla Danıştay'da dava açtıklarını bildirdi.

Sendika başkanı, KPSS'nin, kamuda personel olmak için başvuran devlet memuru adaylarının girdiği bir sınav olduğunu ifade ederek sınava "türban"la girmenin önünü açan düzenlemenin iptali için Danıştay'a müracaat ettiklerini açıkladı.

Aynı sendika dün de ALES Kılavuzu'nda yer alan ve başörtülü öğrencilerin sınava girmesine imkan veren düzenlemenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açmıştı.

HABERE YORUM KAT