1. HABERLER

  2. HABER

  3. Şimon Peres, Türkiye'ye Gelebilir!
Şimon Peres, Türkiyeye Gelebilir!

Şimon Peres, Türkiye'ye Gelebilir!

Ankara ile Tel Aviv arasındaki gerilim sürerken Siyonist İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in BM toplantısı için Türkiye'ye gelmesinin gündemde olduğu iddia edildi.

31 Mart 2011 Perşembe 10:35A+A-

Ankara'dan İsrail'e Zoraki BM Daveti

9-14 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı'na ev sahipliği yapacak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, prosedür uyarınca Şimon Peres'i de davet ettiği iddia edildi.

Zaman gazetesine konuşan diplomatik kaynaklar, İsrail basınında çıkan bu iddiaları doğrulamadı; ancak BM etkinliklerine ev sahipliği yapan ülkelerin tüm BM üyelerine davet gönderdiğini kaydetti. Ev sahibi ülkenin cumhurbaşkanının tek başına ya da BM Genel Sekreteri ile ortak mektup yazarak davetleri yaptığı ifade ediliyor. Kaynaklar böyle bir davetin şaşırtıcı olmayacağını da kaydetti.

İsrail basınına göre 6 hafta önce daveti alan Şimon Peres, İstanbul'daki BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı'na katılıp katılmamayı değerlendiriyor. İsrail tarafı davetin BM zorunluluğundan mı yoksa Türkiye'nin girişimiyle mi gerçekleştiğini değerlendirirken ilk ihtimal ağır basıyor.

İsrail'in Mavi Marmara operasyonunda 9 kardeşimizi katletmesi sonucu Ankara-Tel Aviv ilişkileri tarihinin en kötü dönemlerini yaşıyor. İki ülke arasında diplomatik temas kesilmiş değil; ancak bunlar oldukça teknik düzeyde.

HABERE YORUM KAT