1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Silahlar Libya Sokaklarından Çekilecek
Silahlar Libya Sokaklarından Çekilecek

Silahlar Libya Sokaklarından Çekilecek

Libya Geçici Hükümeti Trablus'ta bulunan tüm silahlı grupların çekilmesi için iki haftalık süre tanıdı.

07 Aralık 2011 Çarşamba 09:52A+A-

Libya Savunma Bakanı Usame el Cuveyli, El Cezire Televizyonuna yaptığı açıklamada “Bu sadece Trablus’un istediği değil, tüm Libya şehirleri caddelerden bu silahlı görüntünün artık kalkmasını istiyor. Bu istek doğaldır ve hem Trablus’un hem diğer şehirlerin hakkıdır. Biz bu konuyu ciddiye alıyoruz. Askeri meclislerin Savunma Bakanlığına bağlanması için bir dizi karar alacağız ve Allah’ın izniyle bu sorunu çözeceğiz” dedi.

İçişleri Bakanı Fevzi Abdul Al, Pazartesi günü yaptığı açıklamada ilk başta 50 bin kişilik olmak üzere toplam 200 bin savaşçının İçişleri ve Savunma Bakanlıkları bünyesinde orduya katılması için çalışma başlattıklarını ve silah taşımayla ilgili düzenleme yapılacağını söylemişti.

Trablus'un 20 Ağustos'ta Kaddafi güçlerinden alınmasından sonra operasyona katılan savaşçılardan bazıları Trablus’tan ayrılmıştı. Ancak halen Trablus’ta kalan gruplar arasında zaman zaman çatışmalar meydana geliyor. Son günlerde bazı caddeler buna tepki olarak trafiğe kapatılıyor.

İRAN, KADDAFİ’YE YARDIM ETMEDİ

Öte yandan Libya geçici Milli Meclis Başkanı Mustafa Abdulcelil İran'ın, devrik diktatör Kaddafi'ye kimyasal silah temininde yardım ettiği iddialarını yalanladı. Mustafa Abdulcelil, ABD’nin, iddialarını somut delillerle kanıtlayamadığını da ifade etti.

Amerikan basını daha önce bazı Amerikalı yetkililere dayanarak, İran'ı Kaddafi'ye kimyasal silah temin etmekle suçlamış, İranlı yetkililer ise iddiayı reddetmişti.

Lokman Doğmuş / Haksöz-Haber

 

HABERE YORUM KAT