1. HABERLER

  2. HABER

  3. Şike'de Tutukluluklara İtiraz Reddedildi
Şikede Tutukluluklara İtiraz Reddedildi

Şike'de Tutukluluklara İtiraz Reddedildi

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın tutukluluğuna yapılan itirazı reddetti.

22 Temmuz 2011 Cuma 18:44A+A-

Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın tutukluluğuna yapılan itirazı, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince reddedildi.

Mahkeme heyeti, Yıldırım, Kımıl, Karakuz ve Eker'in itirazlarını oy birliği ile reddetti.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan 21 kişinin tutukluluğuna yapılan itirazlara ilişkin ret kararının gerekçesinde, tutuklama kararlarında herhangi bir isabetsizlik bulunmadığını, dosyadaki delillerde şüpheliler lehine tutuklama sebeplerini kaldıran bir değişiklik olmadığını bildirdi.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesinin kararında, Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticileri Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu ve Fenerbahçe Spor Kulübü Altyapı Koordinatörü Cemil Turan, Sivasspor Kulüp Başkanı Mecnun Odyakmaz, eski Eskişehirspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, eski futbolcu Ümit Karan, Giresunspor Kulüp Başkanı Ömer Ülkü, yöneticisi Coşkun Çalık, eski Diyarbakır Spor Kulübü Başkanı Abdurrahman Yakut, futbolcu Korcan Çelikay, Olgun Peker, Haldun Şenman, Tamer Yelkovan, Ali Kıratlı, Ahmet Çelebi, Sami Dinç, Yusuf Turallı, Bülent İbrahim İşcen, Mehmet Yenice, Abdullah Başak ve Talat Emre Koçak'ın tutukluluğa yönelik itirazlarının değerlendirildiği belirtildi.

Kararda, şüphelilerin üzerlerine atılı suçun niteliği, dosyada bulunan fiziki takip ve telefon görüşme tutanakları, bir kısım şüphelilerin beyanları, diğer belgeler göz önüne alındığında, kuvvetli suç şüphesinin var olduğunu gösteren olguların bulunduğu, ayrıca delillerin tam olarak toplanmadığı, nöbetçi hakimlikçe verilen tutuklama kararlarında herhangi bir isabetsizlik olmadığı ve tutuklanma tarihinden bugüne kadar, dosyadaki delillerde şüpheliler lehine tutuklama sebeplerini kaldıran bir değişiklik bulunmadığı anlaşıldığından yapılan itirazların reddedildiği kaydedildi.

Heyet Başkanı Şeref Akçay da karşı oy yazısında, Ülkü, Çalık ve Yakut'a isnat edilen eylemlerin işlendikleri tarih, delil durumu ve suç vasfının değişme ihtimali göz önüne alınarak, bu şüpheliler hakkında yurt dışı yasağı konulmak suretiyle tahliyelerine karar verilmesi gerektiği görüşünde olduğunu, bu nedenle çoğunluk görüşüne katılmadığını bildirdi. (TRT HABER) 

HABERE YORUM KAT