1. HABERLER

  2. HABER

  3. Şike Yasası Jet Hızıyla Genel Kurul'da
Şike Yasası Jet Hızıyla Genel Kurulda

Şike Yasası Jet Hızıyla Genel Kurul'da

Meclis Adalet Komisyonu, Cumhurbaşkanı Gül'ün veto ettiği kanunu aynen kabul etti. Bugün Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek olan kanunla, şike suçlarına verilecek ceza, 5 ile 12 yıl yerine 1 ile 3 yıl arasına indirilecek.

09 Aralık 2011 Cuma 00:07A+A-

Meclis Adalet Komisyonu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün veto ettiği şike cezalarında indirim öngören kanunu aynen kabul etti. Bugün jet hızıyla Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek olan kanunla, şike suçlarına verilecek ceza, 5 ila 12 yıl yerine 1 ila 3 yıl arasına indirilecek. AK Parti, CHP ve MHP'nin desteklediği, BDP'nin ise karşı çıktığı kanunun görüşmelerinde üç partinin milletvekilleri de 'kanunun geldiği gibi geri gönderilmesi'nde birleşti. Komisyonda yapılan konuşmalarda CHP ve MHP'li milletvekillerinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e hakarete varan ifadeler kullanması dikkat çekti.

AK Partili Bülent Turan, Cumhurbaşkanı'na karşı yapılan konuşmaları 'esefle ve üzüntüyle' dinlediğini belirterek, vetoyu takdirle karşıladıklarını ancak yasa değişikliğinin 'elzem' olduğunu kaydetti. Recep Özel ise Cumhurbaşkanı Gül'e yönelik 'rencide edici sözlere' tepki göstererek, "Ahmet Necdet Sezer de birçok yasayı vetoya etmişti. Ama biz ona karşı bu kadar ağır konuşmamıştık. Saygıyla karşılamıştık." dedi. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise komisyonda Cumhurbaşkanı'nın müdafii olmadığını, ancak incitici konuşmaları 'kabul edilebilir bulmadığını, komisyonun mehabetiyle de bağdaştıramadığını' söyledi. Vetolu yasayı savunan Suat Kılıç, şike suçlarına verilecek cezaların 1-3 yıla inmekle birlikte yöneticiler için bu cezaların yarı oranında artırılacağını vurguladı. (Zaman)

HABERE YORUM KAT