1. HABERLER

  2. HABER

  3. Şike Soruşturması Ergenekon’a Uzandı
Şike Soruşturması Ergenekon’a Uzandı

Şike Soruşturması Ergenekon’a Uzandı

Şike operasyonunda ikinci ve hatta üçüncü dalga beklentileri sürerken, gözaltına alınan bazı kişilerin silâh ihalesi bağlantılarının da olduğu tesbit edildi... Ergenekon’la bağlantıları Genelkurmay tarafından da mercek altına alınan zanlıların, 2007’den b

06 Temmuz 2011 Çarşamba 02:20A+A-

Spor dünyasına bomba gibi düşen futbolda şike iddialarıyla ilgili soruşturma bütün hızıyla sürerken, futbolu da aşan çok ilginç bağlantılar tespit edilmeye başlandı. Şike operasyonunda ikinci dalga beklentileri sürerken, gözaltına alınan bazı kişiler hakkında Genelkurmay Başkanlığı’nda uzun zamandır devam eden bir silah ihalesi soruşturmasının olduğu ortaya çıtı. Aziz Yıldırım ve ona yakın bazı isimlerle ilgili soruşturmada sona gelindiği ve dosyanın yakında ayrılarak sivil savcılığa intikal edeceği öğrenildi. Şike soruşturmasının bir “silahlı çete” soruşturması olduğu anlaşıldığından, Ergenekon bağlantılı birtakım savunma ihalesi yolsuzluklarıyla bu soruşturmanın birleştirilebileceğine dikkat çekiliyor.

Silah İhalesi Soruşturması Girdap Operasyonunun Bir Parçasıydı

Genelkurmay’daki soruşturma, 2007 yılında Vatansever Güç Birliği Hareketi (VGBH) mensuplarına yönelik yapılan operasyonlarda ele geçirilen bazı kayıtlarda “O ihaleyi Aziz’den alalım” şeklindeki konuşmalar üzerine daha sonraki süreçte başlamıştı. Yurt genelinde çeşitli illerde düzenlenen “Girdap Operasyonu” kapsamında tutuklanan VGBH’nin önde gelen isimlerinden silah tüccarı Halit Bozdağ ile Milli Savunma Bakanlığı’nda çalıştığını belirten ve askeri ihalelere fesat karıştırma iddiasıyla tutuklanan Salih Zeki Balaban arasındaki konuşmada ismi geçen Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın ilişkileri uzun zamandır Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından soruşturuluyordu.

Yıldırım: Devlet Gerekli Görürse Araştırır Çıkarır

Aziz Yıldırım ise, o dönem ortaya çıkan bu iddialarla ilgili olarak, şu açıklamada bulunmuştu: “Benim ismimi karıştırmaya çalışıyorlar. Bunlar tanımadığım ve bilmediğim insanlar. Ben 18 yıldır ihale almıyorum. Almadığım işten dolayı benim adımı karıştırmaya çalışıyorlar.” Aziz Yıldırım, bu konuda kendisinin herhangi bir adli başvuruda bulunmayacağını ifade ederek, “Benim bir girişimim olmayacak. Devletin araştırması lazım. Devlet gerekli görürse araştırır, çıkarır” demişti.

Devlet Gerekli Gördü ve Araştırdı

Aziz Yıldırım’ın yukarıdaki açıklamalarından bir süre sonra Genelkurmay Askeri Savcılığı konuyla ilgili inceleme başlattı ve söz konusu kişiler arasında geçen dinleme kayıtlarını ve Aziz Yıldırım’ın ilişkisi olduğu iddia edilen askeri ihaleleri mercek altına aldı. Yapılan kapsamlı soruşturmada sona gelindiği ve dosyanın yakın bir zamanda sivil savcılığa intikal edeceği belirtildi.

Yıldırım’ın Silah İşleri ve İlişkileri

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım uluslararası bir NATO müteahhidi olmasının ötesinde, oldukça zengin ilişkilere sahip bir işadamı. Geçmişten bu yana İsrail’le bağlantısı mevcut ve ayrıca Ergenekon ve Balyoz davalarından yargılanan birçok generalle ilişkisi ve dostluğu biliniyor.

Futbolda şike soruşturması kapsamında gözaltında bulunan Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, dün hastaneye kaldırıldı. Fenalaştığı ve kolunda uyuşma olduğu söylenen Aziz Yıldırım, dün sabaha karşı İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’ne kaldırılmasının ardından ilginç gelişmeler yaşandı. Aziz Yıldırım’a, Ergenekon sanığı Mehmet Haberal’ın 22 ay boyunca kaldığı Kardiyoloji Enstitüsü’nün üçüncü katındaki mahkum odasının tahsis edilmesi dikkat çekerken Aziz Yıldırım’ın başka bir hastanede anjiyo olma isteği doktorları birbirine düşürdü.

Aziz Yıldırım Anjiyo Oldu

Yıldırım’ın özel doktorunun sevk konusundaki ısrarına rağmen enstitüdeki doktorların bu işlemin kendi bünyelerinde de yapılabileceği konusunda kararlı davrandığı anlaşıldı. Daha önce anjiyo olan ve tıkanan bir damarına stent takılan Yıldırım’a dün yine anjiyo tedavisi uygulandı. İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü Başhekimi Prof. Dr. Zerrin Yiğit, Aziz Yıldırım’a dün öğleden sonra anjiyo yapıldığını açıkladı. Yıldırım’ın en son 6 ay önce anjiyosunun bulunduğunu aktaran Yiğit, “Dün bize 4 saat kadar süren bir göğüs ağrısıyla gelmiş. Ağrılarının gelip gitmesi üzerine kendisine bugün anjiyo yapılmasına karar verdik. Kendisi öncelikle anjiyonun burada yapılmasını istemedi. Daha önceki doktoruna yaptırmak istedi. Sonra kendisini ikna ettik ve burada öğleden sonra anjiyosu yapıldı” diye konuştu. Eski tıkanmış olan stendin içinde darlıklar olduğunu aktaran Yiğit, şunları kaydetti:

“Tıkanan yerin, önce mi sonra mı tıkandığını söylemek çok zor. Darlığın olduğu yere şu an müdahale yapmaya gerek yok. Ağrıları geçene kadar gözlem altına aldık. Durumu stabil olduktan sonra taburcu edeceğiz.”

Yıldırım, Haberal’ın 22 Ay Kaldığı Odada

Aziz Yıldırım’ın kaldığı Kardiyoloji Enstitüsü’nün 3. katındaki odayı Ergenekon sanığı Mehmet Haberal, 22 ay boyunca otel gibi kullanmıştı. Aynı odada müşahade altında tutulan Yıldırım’ın kapısında iki polis bekliyor. (Ali Eyvaz / Yeni Akit) 

HABERE YORUM KAT