1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Şifreciler" Bir Türlü Tatmin Olamıyorlar
Şifreciler Bir Türlü Tatmin Olamıyorlar

"Şifreciler" Bir Türlü Tatmin Olamıyorlar

Soru kitapçıklarının yayımlamasının ardından matematik dahisi kesilerek algoritmadan sihirli şifre üretme arayışını sürdüren medyaya, hiçbir bilimsel açıklama kafi gelmiyor.

07 Nisan 2011 Perşembe 11:34A+A-

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir, dün Ankara'da medya temsilcileriyle biraraya geldi. 27 martta gerçekleştirilen Yüksek Öğretime Geçiş (YGS) sınavındaki "şifre" iddialarına ve Danıştay'ın sınavı iptal etmesi olasılıklarına dair soruları yanıtlayan Demir, "Şunu net bir şekilde söyleyebilirim, tam yapan adayların kitapçıklarına baktığımızda da herhangi bir şüpheye mahal verecek hiçbir şey yok" dedi. Danıştay'ın YGS'yi iptal etmesini gerektirecek bir durum olmadığını kaydeden Demir, kararın olumsuz olması halindeyse buna saygı duyacaklarını ve en kısa sürede sınavı yenileyeceklerini de sözlerine ekledi. Demir'in açıklamasının ve basın mensuplarının sorularına verdiği yanıtların satır başları şunlar:

Matbaanın acemiliği

"Matbaada çalışan arkadaşları basına verilecek bir soru kitapçığı hazırlamalarını söyledik. Bu talimat üzerine matbaada çalışan arkadaşlar basına verdiğimiz soru kitapçığını düzenlemişler. Bu soru kitapçığı master soru kitapçığı değil, adaylara verilen soru kitapçığı değil. Gereksiz bir şekilde, bir miktar acemilikle doğru cevap seçeneğini yerinde tutarak yanlışları karıştırarak mastardan türetilmiş yeni bir soru kitapçığını biz basına verdik, internet sayfamıza koyduk ve tüm kamuoyunun bunu incelemesine izin verdik. Böyle bir soru kitapçığı bizim öngöremediğimiz sonuçlar oluşturdu. Ama şundan emindik, bu soru kitapçığı hiçbir adaya verilmemiştir o nedenle kamuoyunu tatmin etmek adına tüm soru kitapçıklarını, soru kitapçık numaralarıyla ilişkilendirilecek biçimde internet sayfamıza koyduk. Bugün itibariyle 530 bin kitapçığı bitirmiş durumdayız."

Önceki YGS sonuçları da incelendi

"Adayların cevap kağıtlarını değerlendirdik. Okuduğumuz kağıtları bu adayların sonuçlarını 2010 YGS ile mukayese ettik. Sınavın iptalini gerektirecek hiçbir durum söz konusu değil. Tüm başarı sırasını birinciden 1 milyon 700 bininciye kadar kullandıkları soru kitapçıklarının numaralarını liste halinde sonuçları açıkladıktan sonra vereceğiz. Kamuoyu, herhangi bir arkadaşımın, birincinin, ikincinin, beşincinin, onuncunun kitapçığının hangisi olduğunu görebilir. Böylece o kitapta basına verilen nüshada olduğu gibi bir oluşumun olmadığı tesbit edilebilir."

Kopyaya karşı dijital baskı

"Biz de 20 yıllık alışkanlığı devam ettirip dört soru kitapçığı ya da 10 soru kitapçığı yapabilirdik. Ama çağın bir imkânı var. Siz de okudunuz mahkeme iddianamelerini, çocuk tuvalete gidiyor, hangi soru kitapçığını aldığını söylüyor. Yarım saat sonra bir daha gidiyor tuvalete, cevap anahtarı geliyor. Bunu engellemenin tek yolu dijital baskıdır, adaya özgü soru kitapçığıdır. Bunu yapmak zorundaydık." Demir, 2010 yılında 14 sınav yaptıklarını belirterek, 36 yıldır başarılamayan bir şeyi başararak ÖSYM yasasını çıkardıklarını söyledi. Yasada, kopya çekilmesine sebep olan kurum içerisindeki bir kişinin sekiz yıl hapsinin öngörüldüğünü anımsatan Demir, sınav tarihinden 20 gün önce matbaada kapalı döneme girildiğini, matbaa çevresinde yüze yakın sinyal karıştırıcının devreye sokulduğunu, yemeklerin ve çöplerin bile kontrol edildiğini, basım süresince her anın kameralarla kayıt altına alındığını ayrıntılarıyla anlattı.

Öğrencilere mektup gönderilecek

"Yaşanan olaylardan ötürü öğrencilerin psikolojilerini nasıl düzelteceksiniz" sorusuna Demir, bu toplantıdan sonra tüm adaylara bu süreci özetleyen çok net bir mektup yazacağını söyledi. Demir, "Bu süreci anlatan ve onlardan 18 hazirana odaklanmalarını isteyen bir mektup yazacağım" dedi.

Çelik sert çıktı

ÖSYM Başkanı Ali Demir'in ardından dün kameraların karşısına geçen AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik YGS'deki "şifre iddiaları" için sert konuştu. "Konuşmaktan korkuyorum" diyen ÖSYM Eski Başkanı Ünal Yarımağan'ın AKP döneminde de görevini yürüttüğünü kaydeden Çelik "Esas kadrolaşmadan söz edecek olursak ÖSYM'de başka türlü bir kadrolaşma olduğu aşikardır. Yeni gelen yönetim sınavlarla ilgili çok daha ileri tedbirler almışlardır. Güvenliği ihlal eden herhangi bir olaya rastlanmamıştır, bireysel bir kopyaya rastlanmamıştır. 1 milyon 700 bin öğrenciye adaya özgü kitapçık ilk kez bu dönem yapılmıştır" dedi. Çelik " Medyaya sesleniyorum. 1 milyon 700 bin aday demek aileleri ve sevenleri ile birlikte 20 milyon kişi demek. Derhal bu sınav iptal edilmelidir demekle onları neden sıkıntıya sokuyoruz" şeklinde konuştu.

Melih Altınok / Taraf 

***

Konuyla ilgili Ahmet Altan'ın yazısını okumak için tıklayınız: ŞİFRELER VE MUHTIRALAR

HABERE YORUM KAT