1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Şeyh Raid Salah Artık Özgür!
Şeyh Raid Salah Artık Özgür!

Şeyh Raid Salah Artık Özgür!

Mescid-i Aksa'nın muhafızı ve İslami Hareketin lideri Şeyh Raid Salah, 5 ay önce girdiği İsrail zindanlarından dün çıktı. Mavi Marmara gazisi olan ve saldırıdan hemen sonra hapse atılan Salah, Filistinlilerce coşkuyla karşılandı.

13 Aralık 2010 Pazartesi 04:09A+A-

 MUSTAFA R . ÖZGÜR 'ün haberi:

2007 yılında Mescid-i Aksa'nın kapılarından birisi olan el Meğaribe'ye ulaşan yolun tahrip edilmesi için gösterdiği sivil direnişten ötürü 5 ay hapis cezasına çarptırılan Mescid-i Aksa'nın muhafızı Şeyh Raid Salah, 5 ay önce girdiği İsrail zindanlarından dün çıktı.

İşgalci İsrail, Şeyh Salah'a hapis müddetinde İsrail işgal devletine bağlı müesseselerde görev yapmasını önermiş o ise hapis yatmayı tercih etmişti.  Aksa'yı savunduğu ve Müslümanların onuru için mücadelesine devam eden Salah'ın hapishanede 3 adet kitap yazdığı öğrenildi.

Hapisten çıkmasını bekleyen kalabalığa seslenen Salah ise; "İçerisi benim için bir cennet yeriydi. Günlerim ibadet dolu ve çok güzel geçti' dedi. Salah, içeride işkence çeken Müslüman kardeşlerinin bir an önce çıkartılmasını istedi.  Mescid'i Aksa'nın muhafızı Şeyh Raid Salah'ın 2007 yılında Mescid'i Aksa'ya girmesi yasaklanmıştı. Bu yasak hala devam ediyor.

Mescid'i Aksa'nın muhafızı ve İslami Hareketin lideri Şeyh Raid Salah 5 aydır yattığı hapishaneden çıkışında ise sabahın eken saatlerinden itibaren hapishane kapısında beklemeye başlayan Kudüs sevdalıları, saatler sonra bırakılan Raid Salah'ı bağırlarına bastılar. Sürekli tekbir getirip slogan atan kalabalığı selamlayan Raid Salah, herkese teşekkür etti.

Gazeteci Yazar Yasir ez-Zeatire de Şeyh, hapse atıldığında yazısında Aksa'nın muhafızı zindana şerefi ile girdiğini yazmıştı. Salah'ın Mavi Marmara'da ölümden kılpayı kurtulduğunu ve bu olaylar üzerine hapse girmesinin tuhaf gelmediğini yazan yazar o şerefli yolcuyu şöyle anlatmıştı; "Şeyh Raid Salah, Remle Hapishanesinde beş ay sürecek yeni tutsaklığına gururlu adımlarla dimdik yürüdü. Salah, uzun yıllardan beri boynu ilmeğin ucunda yaşıyor. Ama hep aynı kararlılıkla. Hapis cezası, bu yüzden umurunda bile değil. Senelerce tecrübe ettiği sıradan bir vakıa onun için. Yanında desteğini esirgemediği, davalarına sadık bir grup arkadaşı var. Şeyh'in asıl beklentisinin Allah yolunda, inandığı ve hayatını adadığı dava uğrunda şehadet olduğu biliniyor. Gerek Mavi Marmara gemisinde gerekse Shin Bet eliyle cinayet planları başarısız olsa da tekrar denenmiyeceğini kimse garanti edemez.

Şeyh Raid Salah, aleyhine verilen yargı kararını büyük bir gururla karşıladı. Siyonist çevrelere meydan okuyarak, Mescid-i Aksa'yı, Kudüs'ü ve bütün Filistin'i savunma davasını sürdüreceğini ilan ederek hapse yürüdü. Hapiste bile olsa sözünde duracaktır. Mescid-i Aksa, Kudüs ve Filistin sevgisi kalplerini bürümüş olanlar bundan geri duramazlar. Zaten seneler önce demir parmaklıklar ardına düştüğünde bu duruma şahit olunmuştu. Hapse düşmek, dava adamlarını daha da biler. Dava önderleri, esirleri ve şehitleriyle gurur duyarlar. Bu gurur, uğruna mücadele verdikleri davanın gururudur.

Şeyh Raid, davasının haklılığına inanmış, samimi bir insan modelinin eşsiz örneğidir. Bu nedenle Faslı bir yahudi genç kızın, Mavi Marmara gemisinden sağ salim kurtuluşundan sonra ondan etkilenerek islamı seçmesi hiç de şaşırtıcı gelmiyor. Kahraman, sade ve yiğitçe duruşunun arkasında, ümmetin çoğunluğunun şeyh ile aynı safta durması ve gece-gündüz uğrunda mücadele verdiği Mescid-i Aksa davasında onunla aynı ideali paylaşması yatmaktadır. Mescid-i Aksa ve çevresine hakim olup Süleyman Mabedini inşaya dönük planlarını boşa çıkaran bu adama Siyonistler kin ve nefret duyuyorlar.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT

3 Yorum