1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ses Kaydı Tuğgeneral Zeki Es'i Yalanladı
Ses Kaydı Tuğgeneral Zeki Esi Yalanladı

Ses Kaydı Tuğgeneral Zeki Es'i Yalanladı

Çukurca'da 7 askerin mayın patlaması sonrası hayatını kaybetmesiyle ilgili tutuksuz yargılanan Zeki Es, PKK'yı suçladı ama dün dailymotion.com'a düşen ses kaydı Es'i yalanladı.

17 Mayıs 2011 Salı 14:58A+A-

Yıl 2009.

Hakkari-Çukurca'da 7 asker mayın patlaması sonucu hayatını kaybetti.

Olay kamuoyuna ilk önce, PKK'nın yola döşediği mayınların patlamasıyla gerçekleştiği şeklinde yansıdı.

Ancak olaydan yaklaşık bir ay sonra Hakkari Tümen Komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya ile Çukurca Tugay Komutanı Tuğgeneral Zeki Es arasında geçen diyaloğun internete düşmesiyle gerçek günyüzüne çıktı. Zeki Es kayıtta, "Mayınları bizzat ben yerleştirdim." itirafında bulunuyordu.

Süreç içinde Tuğgeneral Zeki Es önce tutuklandı, daha sonra da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Ses kayıtlarında "mayını bizzat ben yerleştirdim" diyen Zeki Es'in Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde görülen dünkü duruşmada suçu PKK'ya atması dikkat çekti. Zeki Es, örgütün saldırıyı üstlendiği savundu.

Bu arada davanın dünkü duruşmasına Tuğgeneral Zeki Es'in ifadesi damga vurdu.

Hazırlık ifadesinde, erken uyarı ikaz sistemleri kurulması için üç ekip oluşturulduğunu, bu ekiplerin birinin başında Tuğgeneral Zeki Es olduğunu söyleyen Badem ifadesinde, patlamanın meydana geldiği dere yatağına 120 mm'lik havan mermisinden yapılan tuzaklamanın (el yapımı patlayıcı) Yüzbaşı Fatih Taylan Çeker ve beraberindeki askerlerce götürüldüğünü gördüğünü söyledi.

Havan topu mermisinin dere yatağına gömülüp gömülmediğini görmediğini ifadesinde söyleyen Astsubay Badem, götürülen bu el yapımı patlayıcının dere yatağından yukarı çıkarıldığını ya da imha edildiğini görmediğini de belirtti. Badem, ifadesinde şunları anlattı:

"Patlamanın askerlerce yerleştirilmiş patlayıcı olabileceğinin konuşulduğunu, ancak daha sonra patlamaya başka birilerince yerleştirilen bir patlayıcının neden olduğunun anlaşıldığını.."

Ancak Badem, hazırlık soruşturmasında verdiği ifadede yukarıdaki sözlerini inkar etti.

Ancak Çukurca'da 7 askerin hayatına mal olan mayın patlamasıyla ilgili dün dailymotion.com sitesine düşen ses kaydı hem Tuğgeneral Zeki Es'i hem de hem de ifadesini değiştiren emir subayı Ersin Badem'i yalanlıyor.

İşte o ses kaydından bir bölüm:

"Onların hepsinin termal kameraları vardı, sınır gözetlemeleri vardı. Sınır içinde olan hadiseler bunlar. Dışarıda olan hadiseler değil. Şimdi gelelim konuya. 'EYP' dedikleri elle yapılmış patlayıcı ve bunu havan mermisiyle tuzaklıyorlar. Bizim silahlı kuvvetlerin böyle bir şeyi yok. Bir kere mayın harbi yok. Şimdi ben dosyaya baktığımda, gerçi ben piyade olarak bakıyorum, hakim olarak konuşuyorum. Kendi topraklarınızda bakın, mayın koyduğunuz zaman bi kere mayını işaretlemeniz lazım. Çünkü mayını siz düşman için koymuyorsunuz. Oraya herkes basabilir. Köylü de basabilir. Bu yüzden de birliklerin yaklaşma istikametleri belirlenir. Bu yaklaşma istikametleri ateşle müdahale edemeyecekleri bölgelere mayınlarla oraya da mayın işaretleri konulur. EYP koyamazlar. Normal mayın konulur. Yasal değil. İkincisi bir de başka bir şey var. Siz ileri bir hareket yapıyorsanız, yapacaksanız eğer, ileri hareket yapacağınız bölgeye nasıl mayın döşersiniz. Çünkü ileri harekâtın, siz bakın orada intikale gidiyorsunuz. Ama ileride bir çatışma çıktığında nereye dağılacaksınız. Bir de bu tarafı var yani işin."

BOMBALARIN YERLEŞTİRİLMESİNDE HATA VAR

"Kendim yaptım ben karar verdim' diyor. İfadelerinde, ben karar verdim, diyor. Kendim tugay komutanıyla konuştum albay bilmem kim diyor. Ben, yarbay ve iki uzman çavuşla yerleştirmişler. Şimdi mayınları yerleştirenler uzman çavuşlar. İddiaya göre 60'lık havan mermisi yerleştirmişler, tuzaklamışlar ve söylenen dosyada o karışık 120'li olduğu. Ama benim için önemli değil, neticede 120'lik olması. Bomba gibi biraz daha şeyini artırır. Ondan sonra cesametini artırır. Şimdi iki. Bunlar tamam. Bir de bölüklere söylemişler. 'Bölükler de birbirlerine haber versin' demişler. Ama bölük intikal etmiş. Bölükler şimdi ön teker nereye giderse arka teker oraya gider. Bir bölükte bir askerin ayağı burkulmuş. Olay bu. Ayağı burkuluyor, bölük kalıyor. Askeri yürütmeye çalışıyorlar. Bu konuşmalarda, diyorlar ki geri tahliyeli bekliyoruz. O bölük bekliyor. Diğer bölükler yürüyüşe devam ediyor. Bu bölük geri dönüyor. Bu bölük çarpıyor. Gece karanlığında gecenin üçünde siz intikal yapıyorsunuz. Yani güya şeye yerleştirmişler dere yatağına yerleştirmişler. Bir de tepeye yerleştirmişler. Bu aradan geçiş. Şimdi neticede siz önceden grup halinde böyle birbirinizi takip ederken, giderken bir anda grup yok. Artık önünüzde geri dönüp, geliyorsunuz. İnsan yönünü de kaybeder şeyini de kaybeder. Risk o burada zaten. 7 kişi, 7 şehit var. 7 tane de yaralı var. Şimdi burada büyük bir hata var. Tamam, o nedamet duyguların şu bu çok perişan ama bunu baştan yapılması lazım. Hata, yani bu yönetmenliğe, yönergeye bilmem neye her şeye aykırı."

BİZİM DÖŞEDİĞİMİZ MAYINLARA DA ASKERLER BASARDI

"Şimdi geçmişte şunu da gördük. Bazen PKK'nın bol olduğu yerlere topuk mayın koyuyorduk. Bir kişiye zarar veriyordu. İkinci kişiye zarar vermez. Bizim askerlerimiz de o meşhur topuk, anti-personel mayını dedikleri ee onda bizimkiler de basıyordu aynı mayına. Onlar da basıyordu. Bunlar da... Şimdi bu öyle değil. Sen kendi ülken milli sınırları içerisinde mayın döşerken çok dikkat edeceksin. Talimat dışına çıkmayacaksın mesele burada. Bir de... Kötüsü de bu ve en kötüsü de bu. Ama yani bizde meşhurdur askerlikte bir şey vardır. Başarılı olursan. Kanuna aykırı bir şekilde bir iş yapıp da başarılı olursan heykelini dikersin. Ama başarısız olursan da öbürüne de razı olacaksın. Risk, riskin şeyi bu karşılığı bu. Tamam, memleketin hayrına riske giriyorsunuz ama. İşte bak ben de memleketin hayrına riske giriyorum bazen. Hakkımda dedikodu çıkartıyorlar. Bu da bunun şeyi. Direnmeye çalışıyorum. Ama bu böyle burada hata çok."

HABERE YORUM KAT