1. HABERLER

  2. HABER

  3. ‘Serter’in Kasetleri Vermemesi Suçtur’
‘Serter’in Kasetleri Vermemesi Suçtur’

‘Serter’in Kasetleri Vermemesi Suçtur’

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter’in, rektör yardımcılığı yaptığı dönemde ikna odalarında çektiği kamera görüntülerini İstanbul Üniversitesi’ne vermemesi tepki çekti.

16 Ocak 2011 Pazar 00:52A+A-

İkna odalarının mağdurlarının avukatı Elif Uzunpınar, "Serter'in devletin imkanları ile, devletin okulunda, devletin mekanında çektiği görüntüleri kendi arşivinde saklaması ve vermemesi suçtur" dedi.

Prof. Dr. Şefik Dursun ise, "Emniyet ve savcılık, Nur Serter kasetleri imha etmeden önce almalıdır" dedi

28 Şubat döneminde İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektör Yardımcısı görevinde bulunan CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Nur Serter'in, ikna odalarında yaptığı kamera kayıtlarını üniversiteye vermemesinin suç olduğu bildirildi. 

Öğrencileri ikna odasına alıp, başörtülerini çıkarmaları için baskı yapan Prof. Dr. Nur Serter'in, ikna odasında yapılan görüşmeleri kameraya alması ve kayıtları elinde bulundurarak, İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet'in istemesine rağmen vermemesi tepki çekiyor.

DURSUN: KASETLER BİR AN ÖNCE ALINMALIDIR

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şefik Dursun, Nur Serter'in suç işlediğini bildiğini söyledi. Kendisini savunmak adına kasetleri yayında götürdüğünü kaydeden Prof. Dr. Dursun, "Nur Serter 28 Şubat döneminde suç işlediğini biliyordu ve bundan dolayı kasetleri yanında götürdü" dedi. Emniyet'in ve Savcılığın kasetleri Nur Serter imha etmeden önce alması gerektiğini ifade eden Dursun, "Kasetlerde şu anda yaşayan ve şahit olan öğrenciler var. Kasetlerde de yasaya aykırı olan bir durum söz konusudur. Bu yüzden beklemeye gerek yok. Kasetler bir an önce alınmalıdır" diye konuştu.

UZUNPINAR: SERTER'İN ELİNDE BULUNDURDUĞU KASETLERİ VERMEMESİ DE SUÇTUR

İstanbul Adliyesi'nde Nur Serter aleyhine suç duyurusunda bulunan ikna odası mağdurları Nevin Öner ve Hanife Gökdemir'in Avukatı Elif Uzunpınar, Serter hakkında suç duyurusunda bulunurken tedbir taleplerinin de olduğunu söyledi. Uzunpınar; "Tedbir talebimizin içeriği savcılığın derhal bahsi geçen kasetlere el koyarak adli emanette bu kasetleri muhafazasıydı. Serter'in, devletin imkanları ile devletin okulunda, devletin mekanında çektiği görüntüleri, kendi arşivinde saklama gibi bir lüksü yok. Yapılan iş başlı başına hukuka aykırı bir durum ama hele ki bir de kasetleri kendi elinde bulundurması hukuk açısından doğru bir durum değil. Nur Serter'in elinde bulundurduğu kasetleri vermemesi de suçtur" şeklinde konuştu.  

TBMM'DEN İZİN BEKLENİYOR

İkna odası mağdurları Nevin Öner ve Hanife Gökdemir'in suç duyurusu üzerine harekete geçen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yürüttüğü soruşturma kapsamında, YÖK'e bir yazı yazarak ikna odası kayıtlarını istedi. İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet de, kamera kayıtlarını Nur Serter'den talep etti. Nur Serter, İstanbul Üniversitesi'ne kayıtlarını göndermedi. Savcılık ise kayıtları almak için TBMM'den de soruşturma izni istedi. TBMM'den gelecek olan soruşturma izni sonrasında kayıtlar Serter'den alınacak.

7 AYRI SUÇTAN YARGILANACAK

Nur Serter, kasetlerden dolayı Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) yer alan 7 ayrı suçtan yargılanacak. Suçlar şunlardır: Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel verilerin kaydedilmesi, verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme, kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanma, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme.

HÜSEYİN KULAOĞLU / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT