1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sendikal Harekette İsrail Lobisi Etkisi
Sendikal Harekette İsrail Lobisi Etkisi

Sendikal Harekette İsrail Lobisi Etkisi

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu'nun yıllık yayınladığı işçi ve sendikal haklar 2010 raporu, kurumun İsrail yanlısı önyargılarını ortaya koyuyor.

29 Temmuz 2010 Perşembe 15:07A+A-

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) raporunda, uluslararası sendikal harekette bir hayli etkin olan İsrail lobisinin etkisi gözleniyor. Rapor sendikal hakların gasp edilmesi, Filistinli işçilere yönelik ayrımcılık ve baskılar konusunda üstü kapalı ifadelere yer veriyor.

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu'nun (ITUC) yıllık yayınladığı işçi ve sendikal haklar 2010 raporu, kurumun İsrail yanlısı önyargılarını ortaya koyuyor. 2009 yılındaki gelişmelerin aktarıldığı raporda İsrail'in işçi haklarına saldırısından çok Hamas ve Filistin Geçici Yönetimi'nin faaliyetleri aktarılıyor.

Rapor, Filistinli işçilere hem İsrail yönetiminden hem de Filistin'deki örgütlerden gelen baskıların altını çiziyor. Fakat rapordaki eksiklikler ve kısa ifadeler, Filistinli işçilerin hayatlarının zorluğunu anlamaktan uzak. Aynı zamanda rapor ITUC'un Filistin-İsrail sorununa bakışındaki önyargılarını sergiliyor.

ITUC her yıl Temmuz ayında yayınladığı raporun 2010 sayısında Filistin sendikalarının karşılaştığı en büyük zorlukların başında İsrail askerlerinin geldiğini belirtse de, raporun büyük bir kısmı, Hamas'ın faaliyet gösterdiği işçi sendikalarının mesleki olmaktan çok siyasi mücadeleye yönelmesini eleştiriyor. Hamas'ı Ocak ayında Kanada'da yaptığı kongresinde 2008 yılında güney İsrail'e füze atması yüzünden 'radikal' olarak tanımlama kararı alan ITUC, Gazze'de Hamas kontrolünde olmayan sendikalara Hamas'ın 1990-2006 döneminde Filistin Geçici Yönetimi tarafından uygulanan baskıların benzerini uyguladığını belirtiyor. İsrail askerlerinin tüm işçi eylemlerini nasıl bastırdığına kısaca değinen raporda, İsrail'in bu gibi zorbalıklarda bulunmasını Hamas faaliyetlerine bağlayarak meşrulaştırıyor.

İsrail 2009 yılında Beytüllahim'de düzenlenen 1 Mayıs yürüyüşüne katılan 250 işçiye gaz ve ses bombaları atarak müdahale etmişti. Olayda 3 işçi ve 1 gazeteci tutuklanmıştı. Doğu Kudüs'te Filistin Sendikalar Konfederasyonu'nun düzenlediği bir miting yine müdahaleye uğradı. 2009 Temmuz'unda İsrail askerleri Filistin İşçi Birliği binasını kuşatarak sendika başkanı ve Fetih yöneticisi Yasser Taha'yı 'aranan bir aktivist' olduğu gerekçesiyle sorgulamıştı.

Raporda İsrail'de çalışan Batı Şerialı Filistinlilerin örgütlenme özgürlüklerinden yararlandığı, fakat sendika yönetimlerine seçilemedikleri belirtiliyor. Ancak rapor İsrail vatandaşı Filistinlilere 'İsrailli Araplar' diyerek, İsrail'de geçici ve ağır koşullarda çalışan Batı Şerialı göçmen işçilere ayrımcılık uyguluyor.

İsrail lobisinin uluslararası sendikalarda oldukça etkin olduğu biliniyor. ITUC'un hazırladığı ve gerçekleri gizlemeye ya da çok azını aktarmaya yönelik bu rapor da Filistinliler tarafından İsrail yanlısı olarak nitelendiriliyor.

(Kaynak: Sol - Dış Haberler)

HABERE YORUM KAT