1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sayıştay Denetiminin Önüne TSK Taşı!..
Sayıştay Denetiminin Önüne TSK Taşı!..

Sayıştay Denetiminin Önüne TSK Taşı!..

Askerî malların denetimiyle ilgili Sayıştay Kanunu'nda yapılacak değişiklikte şok bir olay yaşandı. Sahiplenilmeyen "Korsan önerge" tam TSK'nın istediği gibi...

27 Ekim 2010 Çarşamba 09:57A+A-

Askerî malların denetimiyle ilgili Sayıştay Kanunu'nda yapılacak değişiklik Meclis'in gündemine geldi. Ancak kim tarafından hazırlandığı belli olmayan korsan bir önerge krize yol açtı. İmzasız önergede Sayıştay'ın, TSK'yı dar bir çerçevede denetlemesi isteniyor. Gerekçe olarak da 'askerî malların gizlilik arzetmesi' gösteriliyor. İddialara göre, AK Parti'ye kabul ettirilmek istenen önerge, askerî kanat tarafından Meclis'e gönderildi. 

Meclis'teki Sayıştay Kanunu görüşmelerinde ilginç gelişmeler yaşanıyor. Sayıştay'ın, tank ve top ihalesinden gayrimenkule kadar bütün 'askerî mallar'ın denetimini yapması engellenmeye çalışılıyor. Yasanın en can alıcı yeri olan savunma, istihbarat ve güvenliğe ilişkin 'devlet malları'yla ilgili madde görüşülmeden önce 'korsan önerge' krizi patlak verdi. Meclis Genel Kurulu'nda kimin hazırladığı belli olmayan isimsiz ve imzasız önerge elden ele dolaşmaya başladı. Önergeyle, denetimin Silahlı Kuvvetler'in görüşü doğrultusunda yapılması isteniyor. Bunun için de Bakanlar Kurulu'nun yönetmelik çıkarması talep ediliyor. Benzer talebin askerî kanat tarafından daha önce AK Parti'ye iletildiği ancak kabul görmediği belirtiliyor.

Türkiye, silahlı kuvvetleri sivil denetime almayan nadir demokratik ülkelerden birisi olarak gösteriliyor. Demokratikleşme ve sivilleşme adımı olarak görülen Sayıştay Kanunu ile bu açığın giderilmesi hesaplanıyordu. Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi devam eden yasanın en önemli düzenlemelerinden biri, 'askerî mallar'la ilgili madde. Sayıştay'ın kışlaya girmesi olarak da görülen bu maddeyle savunma, güvenlik ve istihbaratla ilgili devletin elinde olan bütün mallar şeffaf bir şekilde denetlenebilecek. Böylece tank ve top ihalesinden gayrimenkule kadar askerin elindeki tüm mallar sivil denetime açılacak. Yasada Ergenekon davası kapsamında gündeme gelen cephaneliklerdeki bombaların dökümünün de net bir şekilde envantere girebilmesi öngörülüyor.

Türkiye, Silahlı Kuvvetler'i sivil denetime almayan nadir demokratik ülkelerden birisi olarak gösteriliyor. Demokratikleşme ve sivilleşme adımı olarak görülen Sayıştay Kanunu ile bu açığın giderilmesi hesaplanıyordu. Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi devam eden yasanın en önemli düzenlemelerinden biri, "askerî mallar"la ilgili madde. Sayıştay'ın kışlaya girmesi olarak da görülen bu maddeyle savunma, güvenlik, istihbaratla ilgili devletin elinde olan bütün mallar şeffaf bir şekilde denetlenebilecek. Böylece tank ve top ihalesinden gayrimenkule kadar askerin elindeki tüm mallar sivil denetime açılacak. Yasada Ergenekon davası kapsamında gündeme gelen cephaneliklerdeki bombaların dökümünün de net bir şekilde envantere girebilmesi öngörülüyor.

Sayıştay Kanunu'nun "askeri mallar" ile ilgili bölümünün görüşülmesine henüz geçilmedi. Ancak bu kritik maddenin müzakeresi öncesi çarpıcı bir gelişme yaşandı. Meclis Genel Kurulu sıralarında bir önerge dikkat çekti. Kimin hazırladığı belli olmayan önergede Sayıştay'ın, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni dar bir çerçeve içinde denetlemesi isteniyor. Buna gerekçe olarak da TSK'nın mallarının gizlilik arz etmesi ve denetlenen konuların hassasiyeti gösteriliyor. Söz konusu madde "Savunma, güvenlik, istihbarat ile ilgili kamu idarelerinin ellerinde bulunan devlet mallarının Sayıştay'ca yapılacak denetimine ilişkin esas ve usuller Sayıştay tarafından ayrıca belirlenir." şeklinde. Asker mallarına sivil ve şeffaf denetim getirecek bu madde, çıkarılacak bir yönetmelikle işlevsiz hale getirilmek isteniyor. Bu doğrultuda hazırlanan "korsan" önerge de AK Parti'ye kabul ettirilmek isteniyor. Önergede savunma, güvenlik ve istihbarat kurumlarının ellerinde bulunan devlet mallarının denetlenmesi öncesi Silahlı Kuvvetler'in görüşünün alınması şartı öngörülüyor. Yani denetlenen kuruma, denetleme şartlarını belirleme yetkisi tanınıyor. Bu işlemin yapılabilmesi için de Bakanlar Kurulu'nun yönetmelik çıkaracağı ifade ediliyor.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT