1. HABERLER

  2. HABER

  3. Savcılar Atilla Kıyat'ın İfadesini Alacak
Savcılar Atilla Kıyatın İfadesini Alacak

Savcılar Atilla Kıyat'ın İfadesini Alacak

Diyarbakır'da devam eden faili meçhuller davasının savcıları, emekli Koramiral Atilla Kıyat'ın ifadesini alacak. Emekli Koramiral Atilla Kıyat, 1993-1997 yılları arasında işlenen faili meçhul cinayetlerin devlet politikası olduğunu savunmuştu.

10 Ağustos 2010 Salı 00:25A+A-

Emekli Koramiral, 2 Ağustos'ta bir televizyon programında 1993 ile 1997 yılları arasında işlenen faili meçhul cinayetlerin devlet politikası olduğunu öne sürmüştü. Kıyat, YAŞ kararlarıyla emekliye sevk edilen Albay Cemal Temizöz'ü kastederek, "O dönem yüzbaşı, üsteğmen olan kişiler emir üzerine bu cinayetleri işledi. Şimdi diyorlar sen Cizre'deyken muhtarı öldürdün. Muhtarla birleşip falancayı öldürdün. Sene kaç? 1993-1994. O dönemin cumhurbaşkanları, başbakanları, genelkurmay başkanları, OHAL valilileri nasıl uyuyorlar? Çıkın açıklayın devlet politikası mıydı? Bu politikalar bölgede devlete kin kusan bir nesil oluşturmuştur." demişti. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Kıyat'ın sözleri üzerine soruşturma başlattı. Geçen yıl faili meçhul cinayetleri araştırması için görevlendirilen özel yetkili cumhuriyet savcıları Kıyat'ın ifadesini alacak. Savcılar Kıyat'tan somut veriler isteyecek.

Eski Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Temizöz, Cizre'de 1993 ile 1995 yılları arasında işlenen 9 faili meçhul cinayetin sorumlusu olmakla suçlanıyor. Hakkında 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada mağdur ve sanık avukatları Kıyat'ın tanık olarak dinlenmesini istemişti. Temizöz'ün avukatları Kıyat'ın mahkemeyi etkilemeye çalıştığını belirterek hakkında işlem yapılmasını da talep etmişti. (İsmail AVCI / Zaman)

HABERE YORUM KAT