1. HABERLER

  2. HABER

  3. Savcıdan Lapanta'ya: Ergenekon'a üye misiniz?
Savcıdan Lapantaya: Ergenekona üye misiniz?

Savcıdan Lapanta'ya: Ergenekon'a üye misiniz?

Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki beş kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili şüpheli sıfatıyla ifade veren dönemin Adana Jandarma Bölge Komutanı Ali Lapanta'ya ilginç sorular yöneltildiği ortaya çıktı.

09 Ağustos 2011 Salı 00:53A+A-

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada savcı, Lapanta'ya 'Ergenekon terör örgütü üyesi misiniz?' diye sordu. Tuğgeneral Lapanta'nın (bu yılki YAŞ'ta tümgeneralliğe terfi etti) karşılığı, "Bu sorunun şahsıma sorulmasından zül duyuyorum. Ben TSK'nın saygın ve onurlu bir generaliyim. Hiçbir örgütle bağlantım ve ilişiğim olmamıştır." şeklinde olduğu öğrenildi. "JİTEM'de görev yaptınız mı?" sorusuna ise Lapanta şöyle cevap verdi: "Görev yapmadım. JİTEM diye bir yapılanma yoktur. İnsanların kendi kafalarından uydurduğu bir oluşumdur. Jandarma teşkilatında yasalarla kurulmuş istihbarat şube müdürlükleri ve başkanlıkları olduğu gibi geçmiş dönemde de istihbarat grup komutanlıkları ve tim komutanlıkları olduğunu biliyorum. Bu birimlerin hiçbirinde çalışmadım."

Arama kurtarma çalışmalarında ihmali olduğu iddia edilen Lapanta, Devlet Denetleme Kurulu (DDK) raporuna yansıyan ve kazanın olduğu 25 Mart 2009'da TİB, Turkcell ve Avea verilerinden aranacak bölgeyi 1 kilometrekareye indiren verilerin kendilerine ulaşmadığını söyledi. "Böyle bir tespit o tarihte bize kesinlikle intikal ettirilmedi." diyen Lapanta, şu ifadeleri kullandı: "26 Mart'ta ben, Genelkurmay Özel Kuvvetler'e bağlı 2 helikopter pilotu, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait bir helikopterin pilotları ile yapmış olduğumuz koordinasyonda, helikopterin düşebileceği alanları kabaca değerlendirdik ve kendileri bana hava açtığında en geç yarım saat içinde helikopteri bulma taahhüdünde bulundu. Ancak o gün hava hiç açmadı."

Ali Lapanta'nın savcılık sorgusunda, dönemin Kahramanmaraş İl Jandarma Alay Komutan Yardımcısı Hamza Tiryaki'nin olay günü 23.00 sularında helikopterin Karayakup tepesi ile Keş Dağı arasında olduğu konusunda görüş birliğine varıldığını söylediğini belirtti. Lapanta, bunun üzerine ifadesinde, "Böyle bir görüş birliği kesinlikle yoktur. Kabaca helikopterin düşebileceği Sisne kuzeyi ve Keş Dağı'nın bulunduğu 25x20 kilometrekarelik bir alandır. Bu alana askerî birlikler sevk edilmiştir. Hava ve coğrafî koşullar el verdiği ölçüde buralarda arama yapılmıştır." dedi. Lapanta'ya sorulan bir diğer soru ise DDK'nın tespitleri arasında yer alan ve arama yapılmamasına rağmen bazı belgelerde arama yapılmış gibi kayıt tutulmasıyla ilgili oldu. Lapanta, bu konuda da il jandarma komutanını adres gösterdi ve şunları söyledi: "Ceride defterinin tutulma zorunluluğu ve sorumluluğu ve il ve ilçe jandarma komutanlığındadır. Bununla ilgili talimatname vardır. Herkes o talimatnameye uymak zorundadır. Bölge aranmadığı halde aranmış gibi kayıt tutulması şeklinde kesinlikle benim emir ve talimatım yoktur."

Emre Soncan / Zaman 

HABERE YORUM KAT