1. HABERLER

  2. HABER

  3. Savaş Uçakları Kandil ve Zap’ı Bombaladı
Savaş Uçakları Kandil ve Zap’ı Bombaladı

Savaş Uçakları Kandil ve Zap’ı Bombaladı

Hakkari'deki saldırı üzerine Diyarbakır ve Malatya'dan kalkan jetler, PKK'nın Kandil, Zap, Hakurk, Metina, Haftanin, Hinera ve Sideka kamplarını eş zamanlı olarak vurdu.

18 Ağustos 2011 Perşembe 13:15A+A-

Üst üste PKK tarafında düzenlenen saldırılar sonucu gelen kayıplar üzerine Başbakan Erdoğan, Ramazan ayının sonuna dikkat çekmiş, bu doğrultuda gözler yarınki MGK’dan çıkacak sonuçlara da çevrilmişti. Ancak Çukurca’dan gelen saldırı ve kayıp haberleri üzerine PKK’ya karşı hemen harekete geçildi.

Operasyonda Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan'ın ayrı ayrı bulunduğu belirtilen Kandil Dağı ve çevresindeki 4 ayrı kamp da hedef alındı.

Genelkurmay Başkanlığı, dün gece Kuzey Irak'a yapılan hava operasyonunda 60 hedefin, karadan da 168 hedefin vurulduğunu açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı dün gece PKK'nın sınır dışındaki kamplarına yönelik düzenlenen saldırıyla ilgili ilk resmi açıklamayı yaptı.

İşte Genelkurmay'dan yapılan açıklama:

"17 Ağustos 2011 günü akşam saatlerinden itibaren bölücü terör örgütüne ait Kandil Dağı, Hakurk, Avaşin-Basyan, Zap ve Metina Bölgesindeki 60 hedefe, Türk Hava Kuvvetleri uçakları tarafından başarılı bir taarruz harekatı icra edilmiştir. Görevlerini başarıyla tamamlayan uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüşlerdir.

Ayrıca, hava harekatı öncesinde; Zap, Avaşin-Basyan ve Hakurk Bölgelerinde tespit edilen 168 hedef, topçu silahları ile yoğun olarak ateş altına alınmıştır.

İcra edilen harekatta, her zaman olduğu gibi sadece bölücü terör örgütü hedef alınmış, sivil halkın olumsuz etkilenmemesi için gerekli hassasiyet gösterilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt içi ve yurt dışındaki benzer faaliyetleri, Irak’ın kuzeyini güvenli bir yaşam alanı ve Türkiye’ye saldırı üssü olarak kullanan bölücü terör örgütü etkisiz hale getirilinceye kadar kararlılıkla sürdürülecektir."

kandil.jpg

'Köyler İran operasyonu nedeniyle boş'

Saat 21.00 civarında Diyarbakır İkinci Taktik Hava Komutanlığı'ndaki 8. Ana Jet Üssünden havalanan on beş kadar F-16 ve F-104 savaş uçağı Kandil ve Zap bölgelerindeki hedefleri bombaladılar.

Reuters haber ajansının konuştuğu bir PKK sözcüsü saldırının yerel saatle 21.00 civarında başladığını ve oldukça yoğun olduğunu söyledi.

Sözcü herhangi bir can kaybı olmadığını ancak bölgedeki köylerin bombardımandan zarar görüp görmediğini bilmediklerini belirtti.

Bölgedeki köylerin yaklaşık bir ay önce gerçekleşen İran ordusunun bombardımanı sırasında boşaltıldığı tahmin ediliyor.

Akşam saatlerinde Kandil Dağı'ndaki PKK kamplarına yapılan hava saldırısı, Ankara'da yapılan sert açıklamalar ardından geldi.

Bugün 8 asker ve 1 korucunun hayatını kaybettiği PKK saldırısından sonra yapılan açıklamalarda PKK'ya karşı şiddetleneceği belirtilen askeri operasyonların başlaması için Ramazan ayının sona ermesinin beklenmeyeceği belirtilmişti.

Son bir ayda yaşanan saldırılarda toplam 30'a yakın askerin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum