1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sarko Gözünü Namaza Dikti!
Sarko Gözünü Namaza Dikti!

Sarko Gözünü Namaza Dikti!

Sarkozy’nin, Fransa’nın ırkçı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen’in Müslümanların caddede namaz kılmasının yasaklanması çağrısına uyarak, caddelerde namaz kılınmasına yasak getireceği ifade ediliyor.

21 Aralık 2010 Salı 00:57A+A-

Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, Müslüman kadınların burka giymesini yasakladıktan sonra gözünü namaza dikti. Sarkozy'nin, Fransa'nın ırkçı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen'in Müslümanların caddede namaz kılmasının yasaklanması çağrısına uyarak, caddelerde namaz kılınmasına yasak getireceği ifade ediliyor.

Romanya ve Bulgaristan'dan Fransa'ya gelen Romenleri ülkeden kovan Sarkozy'nin hedefinde bu defa Müslümanlar bulunuyor. Özellikle Cuma namazlarında camilerde yer kalmadığı için caddelere taşan Müslüman toplumu hedef alan Sarkozy, geçtiğimiz aylarda burka giyen Müslüman kadınlara da yasak getirmişti.

ULUSAL CEPHE, SARKO'YU DÜŞÜNDÜRÜYOR

Sarkozy'nin ırkçı Ulusal Cephe lideri Le Pen'in çağrısına olumlu bakması, 2012 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine bağlanıyor. Son yapılan anketlerde Fransızların yüzde 33'ünün desteklediği 42 yaşındaki Marine Le Pen'in Sarkozy'i yarıştan düşürerek ikinci turda Sosyalistlerin adayı ile yarışması bekleniyor. Gözlemciler, Ulusal Cephe'nin anketlerdeki başarısını dikkate alan Sarkozy'nin söylem ve uygulamalarını bu partiye göre uyarladığı ve Müslüman göçmenleri tehdit gören Ulusal Cephe ile aynı noktaya geldiğini belirtiyor.

IRKÇI PARTİYLE İTTİFAK

Bu arada Sarkozy'nin danışmanlarının, Le Pen tehdidiyle baş edebilmek için İtalya'da Silvio Berlusconi'nin ırkçı partilerle yaptığı ittifak gibi Ulusal Cephe ile bir ittifak yapma teklifi de sunduğu kaydedildi. Babası Jean Marie Le Pen'den partiyi devraldıktan sonra popüleritesi artan Marine Le Pen, ırkçılıkla suçlanan partisinin homoseksüellere karşı olmadığını belirtmiş ve kendisini de bir feminist olarak tanımlamıştı. Le Pen'in bu çıkışlarını partinin ırkçı duruşunu saklamak için yaptığını düşünen Fransız Solu ise, Sarkozy'nin Müslümanlara yönelik politikalarıyla ırkçı Ulusal Cephe ile ideolojik bir ittifak kurduğunu belirtiyor.

MEHMET NEDİM ASLAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT