1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sarıgül de Kılıçdaroğlu Rüzgarına Kapıldı
Sarıgül de Kılıçdaroğlu Rüzgarına Kapıldı

Sarıgül de Kılıçdaroğlu Rüzgarına Kapıldı

Türkiye Değişim Hareketi (TDH) lideri Mustafa Sarıgül, bu aşamada parti kurmayacaklarını ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığındaki CHP'ye destek vereceklerini bildirdi.

22 Haziran 2010 Salı 16:33A+A-

Türkiye Değişim Hareketi lideri Mustafa Sarıgül, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Merkezi'nde yaptığı basın toplantısında, Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığındaki CHP'nin bir umut estirdiğini gördüklerini kaydederek, yurttaşların CHP'ye bir fırsat tanımak istediğini savundu.

Sarıgül, siyasetin önünü açmak ve CHP'deki değişime fırsat tanımak için, parti kurmaktan vazgeçtiğini açıkladı.

İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Sarıgül, ülkemizin kritik bir süreçten geçtiğini belirterek, "Bu süreçte tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyayız. Şimdi ülkemizin önünü açmak için yeni bir adım atmak zorundayız" dedi. Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığındaki CHP'nin, mutlu bir Türkiye isteyen yurttaşlar için yeni bir umut olduğunu belirten Sarıgül, "Biz de yurttaşlarımızın sesine kulak veriyoruz. CHP'deki bu değişime yurttaşlarımız bir şans tanıdı. Biz de toplumdaki bu rüzgara fırsat vermek gerektiğini düşünüyoruz. Bu koşullarda, halkımızın vicdanının sesine kulak veriyor ve Türkiye Değişim Partisi'ni kurmuyoruz. Bu fedakarlığı hiçbir ön koşulsuz, beklentisiz yapıyoruz. Yurttaşlarımızın, bugün aldığımız tarihi kararın Türkiye için gerekli bir karar olduğunu çok iyi anlayacaklarına inanıyorum" dedi.

Sarıgül'ün konuyla ilgili yaptığı açıklamanın tam metni

Değerli basın mensupları,

Bugün benden beklediklerinizi değil, Türkiye'nin beklediklerini söylemek üzere karşınızdayım. Ülkemiz çok ciddi bir süreçten geçiyor. Türkiye bir dönüm noktasında. Türkiye bir yol ayrımında. Türkiye çok farklı bir noktada.

İktidar, vaat ettiklerini yerine getiremedi. Yaptıklarını yanlış yaptı. İddia ettiklerini ise hiç yapamadı. İktidar artık yoruldu, Türkiye'yi de yordu.

Türkiye'yi yönetmek ciddi bir iştir. Türkiye bir deneme tahtası değildir. Bu artık böyle gidemez. Türkiye, her gün gençlerinin ölmesine daha fazla seyirci kalamaz. Değişim artık kaçınılmazdır. Değişim artık zorunludur. Türkiye Değişim Hareketi bu inançla, uzun bir süredir mücadele etmektedir. Türkiye Değişim Hareketi ülkemizde değişim adına tarihi bir görev üstlenmiştir.

Şimdi daha önemli, tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyayız. Şimdi ülkemizin önünü açmak için yeni bir adım atmak zorundayız.

Bu yüzden diyorum ki ülkemize duyduğumuz sorumluluk gereği, Türkiye'nin bugün içinde bulunduğu koşulları dikkate alarak, akan kanı durdurmak, ülkemiz siyasetine yardımcı olmak ve siyasetteki değişim rüzgarlarına fırsat vermek için, gün özveri ve fedakarlık günüdür.

Bugün hepimize düşen, Türkiye'nin gençlerini, Türkiye'nin geleceğini düşünmek ve buna göre davranmaktır. Bugün bize düşen görev Türkiye'yi ve Türkiye'nin geleceğini kucaklamaktır.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığındaki Cumhuriyet Halk Partisi'nin, mutlu bir Türkiye isteyen yurttaşlarımız için bir umut rüzgarı yarattığını görüyoruz. Yurttaşlarımız CHP'deki değişime bir fırsat tanımak istiyor, şans tanımak istiyor. Biz de her zaman olduğu gibi, yine yurttaşlarımızın sesini dinliyoruz. Ve toplumdaki bu rüzgara fırsat vermek gerektiğini düşünüyoruz.

Bu koşullarda, halkımızın vicdanının sesine kulak veriyor ve Türkiye Değişim Partisi'ni kurmuyoruz.

Bununla birlikte, düşüncelerimizin ve ideallerimizin yurttaşlarımızın gönlünde yaşamaya devam edeceğine inanıyoruz. Türkiye Değişim Hareketi, Türkiye'nin önünü açmıştır. Ülkemize yeni bir siyaset anlayışı kazandırmıştır. Bu anlayış ülkemiz siyasetinde her zaman var olacaktır. Türkiye Değişim Hareketi, partileşmeden de ülkemize ve yurttaşlarımıza hizmet etmeye devam edecektir.

Değerli basın mensupları,

Çok zor bir karar aldığımızın bilincindeyim. Bu karar, toplumun beklentileri ve Türkiye'nin geleceği düşünülerek alınmış bir karardır. Türkiye Değişim Hareketi'ne gönül veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Onların emeğini unutmam asla söz konusu değildir. Onların da bu fedakarlığımızı anlayacaklarına inanıyorum.

Bu arada, bazı arkadaşlarımla bu konuda fikir ayrılığı içinde olduğumu da ifade etmek istiyorum. Ancak yurttaşlarımızın, bugün aldığımız tarihi kararın, Türkiye için gerekli bir karar olduğunu çok iyi anlayacaklarına inanıyorum. Kararımızın ülkemize ve yurttaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, bu duygu ve düşüncelerle tüm yurttaşlarımı selamlıyorum. Hepinize saygılarımı sunuyorum.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum