1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sansürde Bir Diyanet Eksikti
Sansürde Bir Diyanet Eksikti

Sansürde Bir Diyanet Eksikti

Diyanet İşleri'nin görev tanımı yeniden belirlendi. Buna göre Başkanlık, hatalı yayın yapan internet sitelerini kapattırabilecek. Diyanetin sansür yetkisini nasıl kullanacağı gelecek zamanda daha net görülecek.

13 Temmuz 2010 Salı 20:30A+A-

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun içerisinde Başkanlık'ın internet yayınlarıyla ilgili görevler de belirlendi. 

"Hatalı ve noksan olarak basıldığı veya yayımlandığı Kurul tarafından tespit edilen mushaf ve cüzler ile sesli ve görüntülü Kur'an-ı Kerim yayınları, Başkanlığın müracaatı üzerine, yayımın yapıldığı yer sulh hukuk mahkemesi kararı ile toplatılır ve imha edilir" ifadesinin yer aldığı yeni kanunda yayının internet ortamında yapılması halinde Diyanet İşleri tarafından yapılacaklar da belirlendi.

Buna göre Başkanlık'ın müracaatı üzerine, sulh hukuk mahkemesi bu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesine karar verilebileceği kanunla belirlendi. Ayrıca Diyanet İşleri bu kararın bir örneğini gereği yapılmak üzere Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına da gönderecek.

HABERE YORUM KAT

4 Yorum