1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sanık Vekillerin Durumu Ne Olacak?
Sanık Vekillerin Durumu Ne Olacak?

Sanık Vekillerin Durumu Ne Olacak?

Mazbatayı almak, milletvekilliği sıfatını kazanmak için yeterli. Dolayısıyla milletvekili maaşı almaya başlayacaklar, ancak Meclis Genel Kurulu’ndaki çalışmalarda yer alamayacaklar.

24 Haziran 2011 Cuma 10:21A+A-

Hatip Dicle’nin YSK tarafından milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından BDP destekli bağımsız milletvekillerinin Meclis’i veto tavrıyla ortaya çıkan yemin krizi, mahkemenin, CHP’den milletvekili seçilen Mehmet Haberal ile Mustafa Balbay’ın tahliye taleplerini reddetmesiyle ikinci boyut kazandı.

İlk kez böylesi bir durumla karşılaşan Meclis yönetimi, krizin çözümü için yemin töreninden önce formül arayacak. Kulislerde, bundan sonra ne olacağıyla ilgili birkaç olasılık üzerinde duruluyor.

BDP destekli 35 isim ile birlikte Balbay ve Haberal, Meclis’e gelip yemin etmeseler bile milletvekili sıfatını kazanmış durumdalar. Mazbatalarını aldıkları andan itibaren milletvekili olan isimlerin yemin etmeleri konusunda bir süre sınırı bulunmuyor.

Mazbatayı almak, milletvekilliği sıfatını kazanmak için yeterli. Dolayısıyla milletvekili sıfatını kazanan isimler, milletvekili maaşı almaya başlayacaklar. Ancak yemin edemedikleri için yasama ve denetim faaliyetlerine katılamayacaklar. Dolayısıyla Meclis Genel Kurulu’ndaki çalışmalarda yer alamayacaklar.

Yemin etmeyen isimlerin Genel Kurul’daki oylama ve yoklamalarda isimlerinin okunup okunmayacağı en önemli soruyu oluşturuyor. Bu sorunun cevabını, Meclis Başkanlığı, oluşturacağı yeni görüş ile verecek. Çünkü bugüne kadar bu yönde bir karar bulunmuyor.

YOK YAZILMAZLARSA ARA SEÇİM DE YOK

Bu nedenle yemin etmeyen isimlerin Meclis Genel Kurulu’nda oylamalara katılmamalarından dolayı yok yazılıp yazılmayacakları belli değil.  Bu isimler yemin etmediği için yoklama ve oylama listesinde yer almazsa bu isimlerin milletvekilliğinin düşürülmesi söz konusu olamayacak.

YOK YAZILIRLARSA VEKİLLİKLERİ DÜŞÜRÜLEBİLECEK

Eğer Meclis Başkanlığı bu isimleri, milletvekili sıfatını kazanmış olmasından yola çıkarak oylama ve yoklamada isimlerinin okunmasına karar verirse bu isimler Meclis’e “gelmemiş” pozisyonunda olacaklar. Ancak böylesi bir durumda milletvekilliklerinin düşürülmesi ve ara seçime gidilmesi söz konusu olabilecek.

CEZA ALIRLARSA VEKİLLİKLERİ DÜŞECEK

Milletvekili seçildikleri halde mahkemenin tahliye etmediği Balbay ve Haberal, Anayasa’nın 14. maddesinde düzenlenene suçlardan yargılandıkları için dokunulmazlık kapsamında olmayacaklar. Yargılanmaları devam edecek. Ceza almaları halinde ise milletvekillikleri resmen düşecek.

Okan Haksever / Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT