1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sanık Adayların Yargıyı Etkileme Projesi
Sanık Adayların Yargıyı Etkileme Projesi

Sanık Adayların Yargıyı Etkileme Projesi

Ergenekon ve Balyoz davaları sanıklarının milletvekili adaylıklarına halkın yüzde 70'inin sıcak bakmaması, bu sanıkların adaylıklarıyla ilgili tartışmayı tekrar gündeme getirdi.

21 Mayıs 2011 Cumartesi 04:21A+A-

Seçim sürecinde halkın vicdanının görmezden gelindiğine dikkat çeken Balyoz davası müdahili sivil toplum örgütleri, sanıkların milletvekilliği adaylıklarını, yargılamayı etkileme projesinin bir parçası olarak görüyor. Balyoz davası müdahili olan sivil toplum örgütlerinden Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, sanıkların milletvekili çıkması durumunda mahkemeyi yıpratmaya yönelik çalışmalarının ivme kazanacağını vurguluyor. Hukuki olarak sanıkların dokunulmazlığa sahip olamayacaklarının altını çizen Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı, bu kişilerin adaylık sürecinin ve sonrasının ülkeye hiçbir katkı sağlamayacağını, aksine zararı olacağını düşünüyor.

Rıdvan Kaya, Balyoz ve Ergenekon davaları sanıklarının milletvekili adayı gösterilmesini, yargılamayı etkilemenin bir projesi olarak değerlendirdiklerini söylüyor. Kaya, 13 Haziran'dan sonra bu davaların sanıklarından milletvekili çıkması durumunda bazı medya kuruluşları gibi muhalefet partilerinde mahkemeyi yıpratmaya yönelik çalışmalarının ivme kazanacağını vurguluyor. Türkiye'nin yeni bir hukuki krizle ve toplumsal kargaşayla karşı karşıya kalacağına dikkat çekerek, mahkemelerin bu kriz karşısında milletvekili olan sanıkları serbest bırakmak zorunda kalabileceğine dikkat çekiyor. CHP'li vekillerin Silivri'de davaları nasıl takip ettiğini iyi bildiklerini belirten Kaya, mahkemede sanıklarla sürdürülen bu dayanışmanın Meclis'e taşınmak istendiğini ifade ediyor. Sanıkların sıradan suçlardan yargılanmadıklarını vurgulayan Kaya, ülkenin demokratik düzenine kastettiği iddia edilen kişilerin Meclis'e taşınmasını doğru bulmadığını ve halkın bu duruma teveccüh göstermeyeceğine inanıyor. Yıllarca dokunulmazlıkların kaldırılması üzerinden siyaset yapan partilerin Ergenekon sanıklarını kurtarma politikası içerisine girdiğini aktaran Kaya, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu açık bir şekilde 'Ergenekon terör örgütü nerede, gidip üye olayım.' derken zaten sanıklara açık bir şekilde destek olduklarını göstermiştir." diyor.

Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Cavit Tatlı, Ergenekon ve Balyoz davaları sanıklarının milletvekili adaylıklarının etik olmadığını savunuyor. TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüsten yargılanan sanıkların seçim yoluyla Meclis'in yolunu tutmalarını eleştiriyor. Sanıkların milletvekilliklerinin Türkiye'nin hiçbir fayda sağlamayacağını belirten Tatlı, bu kişilerin Meclis sıralarına oturmaları durumunda Türk Parlamentosu'nun itibarının zedeleneceğinin altını çiziyor. Halkın sandıkta bu sanıklara gereken cevabı vereceğine inandığını aktaran Tatlı, milletin yüzde 70'lik algısını görmezden gelenlerin sonunun hüsran olacağını dile getiriyor. Balyoz ve Ergenekon sanıklarının milletvekilliği adaylıklarının, yargılandıkları davayı etkilemeye yönelik bir projenin parçası olduğunu ifade eden Tatlı, "Söz konusu kişiler milletvekili seçildikleri takdirde yargı bağışıklığı kazanmış olacaklardır." diyor. Her suç işleyenin cezaevinden kurtulmak için Meclis'in yolunu tutacağını söyleyen Tatlı, Meclis itibarının halkın gözünde zedeleneceğini ileri sürüyor. Hukuki olarak sanıkların dokunulmazlığa sahip olamayacaklarının da altını çizen Tatlı, bu kişilerin adaylık süreci ve sonrasının ülkeyi kaos ortamına çekmeye yönelik olduğunu ileri sürüyor.

Balyoz davasına müdahil olan Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği Avukatı Necip Kibar, Ergenekon ve Balyoz davaları sanıklarının milletvekili adaylıklarının milletin vicdanını zedelediğini düşünüyor. Kibar, "Her ne kadar sanıkların milletvekilliği adaylıklarında yasal olarak bir engel olmasa da, evrensel hukuk çerçevesinde ve kamu vicdanında adaylıkları hukuki bir hatadır." diyor. Söz konusu sanıkların milletvekilliği adaylıklarının kabul edilmemesi gerektiği üzerinde duran Kibar, bu kişilerin ciddi delillere dayanan milletin geleceğini ipotek eden suçlardan yargılandığını ve bu nedenlerle aday gösterilmelerinin doğru olmadığını savunuyor. Kibar, CHP'yi, MHP'yi ve Süleyman Demirel'i arkasına alan sanıkların, milletvekili olmaları durumunda mahkemenin ciddi baskı altına alınacağını ve tutuklu milletvekili sanıklarının serbest bırakılmaya zorlanacağını ileri sürüyor.

MUSTAFA GÜRLEK / ZAMAN

HABERE YORUM KAT