1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sanal Tehlike İle Çocuklar Zehirleniyor
Sanal Tehlike İle Çocuklar Zehirleniyor

Sanal Tehlike İle Çocuklar Zehirleniyor

Diyanet- Sen tarafından hazırlanan ‘internet’ raporu açıklandı. Rapor, sanal dünyanın çocuklar için büyük bir tehdit oluşturduğunu gözler önüne serdi.

15 Mart 2011 Salı 00:22A+A-

Türkiye'de internet kullanan 24 milyon kişi var. 24 milyon kullanıcının yüzde 22'sini 12 ile 17 yaş arasındaki çocuklar oluşturuyor. Günün 2 saatini internet başında geçiren çocukların yüzde 80'den fazlası sosyal ağlara üye olmuş durumda.

Güvenli internet ve sosyal ağ kullanımı konusunda çocukların bilgisiz olduğunu da ortaya koyan rapora göre, çocukların ortalama yüzde 30'u ev adreslerinden telefon numaralarına kadar tüm bilgilerini herkesle paylaşıyor. Hiç tanımadıkları kişilerle arkadaş olanların oranı ise yüzde 65. Çocukların sadece yüzde 0.4'ü ders ve bir şeyler öğrenmek için sosyal ağları kullanıyor.

Memur-Sen Konfederasyonu'na bağlı Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) tarafından hazırlanan 'internet' raporu açıklandı. Rapor, sanal dünyanın çocuklar için büyük bir tehdit oluşturduğunu gözler önüne serdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve uluslararası kuruluşların verileri baz alınarak hazırlanan rapora göre, Türkiye'de internet kullanan 24 milyon kişi var.

24 milyon kullanıcının yüzde 22'sini 12 ile 17 yaş arasındaki çocuklar oluşturuyor. Günün 2 saatini internet başında geçiren çocukların yüzde 80'den fazlası sosyal ağlara üye olmuş durumda. Günün 2 saatini internete ayıran çocuklar, en uzun zamanı sosyal ağlarda geçiriyor. İnterneti kullanan çocukların yüzde 66'sı günde en az bir kere sosyal ağları kullanıyor.

BU TEHLİKEYE DİKKAT!

Güvenli internet ve sosyal ağ kullanımı konusunda çocukların bilgisiz olduğunu da ortaya koyan rapora göre, çocukların ortalama yüzde 30'u ev adreslerinden telefon numaralarına kadar tüm bilgilerini herkesle paylaşıyor. Hiç tanımadıkları kişilerle arkadaş olanların oranı ise yüzde 65. Çocukların sadece yüzde 0.4'ü ders ve bir şeyler öğrenmek için sosyal ağları kullanırken, arkadaşlarıyla ilişki kurmak için girenlerin oranı yüzde 83.6. 'Havalı görünmek' ve 'özel hayatını paylaşmak için' internete girdiğini belirten çocukların oranlarının toplamı da yüzde 13.

GAYRİ AHLAKİ SİTE ORANI YÜZDE 15

Araştırmada internet sitelerinin yüzde 15'inin ahlaki bir zaaf içinde olduğu, yaklaşık yüzde 12'sinin ise sakıncalı içerikli olduğu ifade ediliyor. İstatistiklere göre, arama motorlarında gayri ahlaki ve sakıncalı içerik arayanların oranı ise yüzde 60'lara ulaşmış durumda.

EMPERYALİST VURGUN

Ahlak dışı içeriklerin bulunduğu web sitelerinin çoğu ABD bağlantılı ve sitelerin kazancı 5 milyar doları geçiyor. Bu sitelerin sayılarının 200 milyondan fazla olduğu tahmin ediliyor. İnternet kullanımının her geçen gün arttığına vurgu yapılan araştırmada, şu anda internet kullanıcısı sayısının dünyada 2 milyara ulaştığı da ifade ediliyor.

=========

Bayraktutar: Yanlış internet kullanımı aileyi yıkıyor

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, milleti ayakta tutan en güçlü bağın manevi değerler olduğunu, internet bağımlılığının ise manevi hayatı olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Bayraktutar, teknolojik alanda hızlı gelişmeye itirazının olmadığını, ancak toplumun büyük bölümünün interneti doğru kullanmamasından dolayı sıkıntılarla karşılaşıldığını vurguladı. İnternetin beklenilenden çok daha hızlı yayıldığını ve toplumun hazırlıksız yakalandığını vurgulayan Bayraktutar, çocukların şiddet eğiliminin artması, kötü alışkanlıklara küçük yaşta başlanılması, boşanma oranlarının yükselmesi, ahlaki erozyonun genişlemesi ve kişinin sosyal hayatının bozulmasının başlıca nedenlerinden birinin yanlış internet kullanımından kaynaklandığını söyledi. Çocukların din, eğitim, spor, kültür sanat gibi yararlı bilgiler dışında interneti kullandıklarını yaptıkları araştırma ile belgelediklerini vurgulayan Bayraktutar, aileleri de uyardı.

ÇOCUKLAR RİSK ALTINDA

Bayraktutar, "Günümüzde milyonlarca çocuk korumasızca internette saatlerce sörf yapmaktadır. Çocukların dünyayı keşfetmeleri için interneti kullanmak yerine, farklı kulvarlara sürüklendiği yaptığımız araştırmada görünmektedir. İnternette çocuk güvenliği ve çocukların interneti kullanmalarına yardımcı olmak için devlet devreye girmeli, aileler ise ister evde olsun ister internet kafede olsun çocuklarımızı bekleyen büyük tehlikelere karşı kalkan olmalıdır. Aileler çocuklarının günlük bilgisayar kullanım süresini ayarlamalı, sosyal ağlara ayırdıkları zamanı kısıtlamalıdırlar. İnternet başında çocukların davranışı izlenmeli, onlara bilgisayar dışında zaman geçirebilecekleri alanlar meydana getirilmelidir" diye uyardı.

ASLAN DEĞİRMENCİ / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT