1. HABERLER

  2. HABER

  3. Şamil Tayyar'a Ceza Nedim Şener'e Beraat
Şamil Tayyara Ceza Nedim Şenere Beraat

Şamil Tayyar'a Ceza Nedim Şener'e Beraat

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, gazeteci-yazar Nedim Şener ve Şamil Tayyar hakkında aynı davada farklı bir karara imza attı.

24 Aralık 2010 Cuma 11:06A+A-

Mahkeme, "Hrant Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları" kitabında "kamu görevlilerine hakaret, haberleşmenin gizliliğini ihlal" ve "adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs" suçlamalarıyla yargılanan Nedim Şener'i beraat ettirdi. Aynı mahkeme, Şamil Tayyar'ı "Operasyon Ergenekon" adlı kitabı yüzünden 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın son duruşmasında sanık Nedim Şener hazır bulundu. Müştekiler Ramazan Akyürek ve Muhittin Zenit katılmadı. Esas hakkında görüşünü sunan savcı, sanığın kitapta ele aldığı bilgi ve belgelerin halen süren Hrant Dink cinayeti davası dosyasında mevcut olduğunu hatırlattı. Bu nedenle sanığın adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ve gizliliği ihlal suçlarını da işlediğinden bahsedilemeyeceğini kaydetti. Savunmanın ardından kararını açıklayan hakim, Şener'in kendisine isnat edilen suçlamalardan beraatına karar verdi. Aynı mahkeme 1 yıl önce Şamil Tayyar'ı, terör örgütünün sırlarını ifşa ettiği "Operasyon Ergenekon" adlı kitabı yüzünden 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Mustafa Turan / ZAMAN

HABERE YORUM KAT