1. HABERLER

  2. HABER

  3. Şamil Tayyar: YSK’ya Neşter Şart
Şamil Tayyar: YSK’ya Neşter Şart

Şamil Tayyar: YSK’ya Neşter Şart

Yıllardır devletin değişik kurumlarını toplumu, devleti ve siyaseti dizayn etmek için kullanan derin güçlerin, YSK üzerindeki etkisinin devam ettiğine işaret eden Şamil Tayyar, YSK’nın 2023 vizyonuna uygun olarak yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade ett

16 Haziran 2011 Perşembe 04:08A+A-

12 Haziran seçim sonuçları YSK'nın yapısıyla ilgili tartışmaları da beraberinde getirdi. AK Parti, her iki seçmenden birinin oyunu almasına rağmen ancak 326 milletvekili çıkarabildi. Üçüncü dönemde oyunu artırarak tarihe geçen iktidar partisi, anayasa değişikliği için gerekli olan milletvekili sayısına ulaşamadı. Bu duruma YSK'nın seçimlere 6 ay kala illerin milletvekili dağılımını değiştiren ve yurtdışındaki seçmenlerin elçiliklerde oy kullanmalarını engelleyen kararları etkili oldu. Kaset skandalından dolayı istifa eden MHP'lilerin durumunun belirsizliğini koruması ve YSK'nın konuyla ilgili şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmaması da tepki çekti. Hukukçular ve siyasetçiler, YSK'nın yeniden yapılandırılmasının şart olduğu görüşünü dile getirdiler. Yeni Akit'in ulaştığı AK Parti saflarından Meclis'e giren ve Ergenekon sürecindeki çıkışlarıyla dikkatleri üzerine çeken gazeteci Şamil Tayyar ile eski Cumhuriyet Savcısı Gültekin Avcı'dan çarpıcı açıklamalar geldi.

"DERİN GÜÇLERİN YSK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ DEVAM EDİYOR"

Yıllardır devletin değişik kurumlarını toplumu, devleti ve siyaseti dizayn etmek için kullanan derin güçlerin, YSK üzerindeki etkisinin devam ettiğine işaret eden Şamil Tayyar, YSK'nın 2023 vizyonuna uygun olarak yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade etti. "Bu YSK'ya mutlaka bir neşter atılması gerekir" diyen Tayyar, YSK'nın tartışmalı yapısının Meclis gündemine getirilmesinin şart olduğunu vurguladı. YSK'nın aldığı kararları hukuki mülahazalarla açıklamanın mümkün gözükmediğini kaydeden Tayyar şöyle konuştu: "YSK'ya mutlaka bir neşter atılması gerektiğini düşünüyorum. YSK'nın yeniden yapılandırılmasına ilişkin bir düzenleme zorunlu gözüküyor. Derin güçler, yargıyı, TSK'yı, emniyeti, istihbarat birimlerini, devletin değişik kurumlarını yıllardır hep kullandı. Fakat son yıllarda yapılan reformlarla, özeklikle son anayasa değişikliğinden sonra bu büyük ölçüde önlendi. Ancak tartışmalı kararlar, derin güçlerin Yüksek Seçim Kurulu üzerindeki etkisinin hâlâ devam ettiğini gösteriyor. İşte BDP kökenli bağımsız adaylarla ilgili alınan karar ve sonra o alınan kararın değiştirilmesi, yine yurtdışında oy kullanacak vatandaşlarımızla ilgili aldıkları karar, MHP milletvekilleriyle ilgili yaptıkları açıklamalar... Bunları hukuki mülahazalarla açıklamak mümkün gözükmüyor. O zaman bunları hukuki mülahazalarla açıklamıyorsak, bunun neyle açıklamamız gerektiği konusunda zihinlerde soru işaretleri var. Bu soru işaretlerin giderilmesi için YSK'nın yeniden yapılandırılması gerekiyor. YSK'nın mutlaka Meclis gündemine gelmesi gerekir. Bunun yolu, yöntemi nedir buna yetkililer karar verecektir. Ancak bu YSK 2023 vizyonuna yakışmıyor."

KARANLIK MAHFİLLER YSK'YI HAREKETE GEÇİRDİ

AK Parti'nin anayasal sürece hakim olamaması için bazı karanlık mahfillerin YSK'yı harekete geçirmiş olabileceğini kaydeden eski Savcı Gültekin Avcı da, "Hâlâ YSK'da statükonun ve ideolojik hakimiyetin somut etkileri söz konusu. Nasıl Yargıtay'da bu dizayn bir ölçüde devam ediyorsa, Danıştay'da devam ediyorsa, YSK'da en koyu renkte devam ediyor. Hatta Danıştay ve Yargıtay'dan daha da fazla. Bu itibarla YSK'yı şaibeli pozisyondan kurtarmak, daha demokratik bir atmosferde çalışmasını sağlamak amacıyla iyi bir makyaj çekilmesi gerekiyor" dedi. YSK konusunda hükümetin harekete geçmesi gerektiğini belirten Avcı, "Bir takım mahfillerin, AK Parti'nin anayasal sürece hakim olamaması için ne kadar çok çalıştığını biliyoruz. Bu konuda pek çok mülahazalar yapıldı. Bir çok mahfiller devreye girdi ve netice itibariyle 330 bandının altında bir AK Parti ortaya çıktı. YSK karanlık mahfillerin oyununa alet olmuş olabilir. O mahfillerin YSK'ya nüfuz edebilmesi söz konusu olabilir. Bu ihtimal dışı bir şey değil. İdeolojik hassasiyeti çok açık bir YSK'nın, demokratik bir renge dönüştürülmesi şart. Demokratik iradeye saygı, demokratik iradenin ürünü bir YSK'nın olması için yeniden yapılandırılması gerekir" şeklinde konuştu.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT