1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sami Ofer, İsrail'in 'Truva Atı'ymış!
Sami Ofer, İsrailin Truva Atıymış!

Sami Ofer, İsrail'in 'Truva Atı'ymış!

İddialara göre, MOSSAD, Ofer’ın gemilerindeki özel konteynerlerdeki helikopterler İran kıyılarında dışarı çıkarıp, istihbarat topluyor, özel komondoları İsrail'e sokuyormuş.

06 Haziran 2011 Pazartesi 12:07A+A-

İngiliz basını, İsrail gizli servisinin cuma günü ölen İsrailli işadamı Ofer'in gemilerini İran'da istihbarat toplamak için kullandığını öne sürdü. İddiaya göre Ofer'e ait gemilerdeki özel konteynerlerdeki helikopterler İran kıyılarında dışarı çıkarılıyordu.

İsrailli milyarder iş adamı Sami Ofer, cuma günü 89 yaşında hayatını kaybetmeden birkaç gün önce ABD tarafından yaptırımlara karşı gelerek İran'a petrol tankeri satmakla suçlanmıştı.

İsrail hükümetine oldukça yakın olan bir iş adamının neden İran'a karşı olan yaptırımları delmek isteyeceği merak edilirken İngiliz gazetesi Sunday Times, savunma kaynaklarına dayandırdığı haberinde ilginç bir iddia ortaya attı.

Buna göre Ofer'in şirketine ait gemiler İran açıklarında ticaret için bulunmuyor, aslında İran'ın nükleer faaliyetlerini takip etmek isteyen Mossad için üs görevi görüyordu.

Savunma kaynaklarının anlattıklarına göre Ofer Kardeşler Grubu'na ait kargo gemileri, modifiye edilmiş konteynırların içine saklanan Black Hawk helikopterleri İran kıyılarına yaklaşıldığında dışarı çıkarılarak ülke üzerinde uçuyordu. İsrail, bu sayede şüphe uyandırmadan İran'ın nükleer tesisleri hakkında geniş istihbarat topluyordu. Gemicilik veri tabanı Equasis'e göre son 10 yıl içinde Ofer Kardeşler Grubu'na ait en az 13 gemi İran kıyılarına demirledi. Geçen sene Mossad ajanları üst düzey bir Hamas yöneticisi olan Mahmud el-Mabhuh'a Dubai'de otel odasında suikast düzenlemişti. Şimdi uzmanlar, bazı ajanların Dubai'den Ofer'in gemilerinden birinde saklanarak ayrıldığını düşünüyor.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum