1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Şam Cephesi: 'İranlılar ve Şii Milislerle Savaşıyoruz'
Şam Cephesi: 'İranlılar ve Şii Milislerle Savaşıyoruz'

Şam Cephesi: 'İranlılar ve Şii Milislerle Savaşıyoruz'

Al Jazeera Türk'e konuşan Şam Cephesi Askeri Kanat Sorumlusu Ebu Bekir, Halep'te karşılarında savaşan gücün büyük oranda İranlılardan veya İran destekli Şii milislerden oluştuğunu söyledi.

03 Mart 2015 Salı 21:13A+A-

Yılmaz Bilgen / Al Jazeera

Suriye’nin Halep Şehri BM Suriye Temsilcisi De Mistura tarafından diplomasi alanında yürütülen çabaların merkezinde bulunuyor.

Suriye'de varil bombardımanlarının en yoğun yaşandığı kentte birçok mahalle adeta harabeye döndü.

2014 Aralık’ında altı muhalif grubun birleşmesiyle meydana gelen Şam Cephesi (Cephe Şamia ) Askeri kanat sorumlusu ve Ceyşul Mucahidin komutanı Ebu Bekir (Muhammed Bakur) bölgede yaşananları Al Jazeera Türk’e değerlendirdi.

İki yılı aşkın suredir muhaliflerin kuşatması altında bulunan Şii Nubbul ve Zehra köylerine yönelik Esed ordusunun birçok operasyon düzenlediğini söyleyen Ebu Bekir, asker ve komutan düzeyinde karşılarında savaşan gücün büyük oranda İranlılardan veya İran destekli Şii milislerden oluştuğunu ifade etti.

“30 bin İran askeri Suriye'de savaşıyor”

İranlı birçok asker ve komutanı esir aldıklarını ve bu kişilerin sorgulamalarda çarpıcı bilgiler verdiğini vurgulayan Ceysul Mucahidin komutanı Ebu Bekir şöyle konuştu:

“Şu an sadece İran' dan 30 bin asker “Haras es Savrey el İrani” bünyesinde bize karsı savaşıyor. Ayrıca Hizbullah ile birlikte Pakistan, Afganistan, Bahreyn, Irak ve Yemen gibi ülkelerden gelen Şiilerden müteşekkil gruplar var. İran’ın bilfiil Suriye'de savaşan askerleri ile birlikte kendisinin finanse ederek farklı ülkelerden getirdiği milisler toplamda 60 bin kişilik bir güç oluşturuyor.”

“İran Suriye'yi istiyor”

Ebu Bekir, İran’ın büyük bir hırsla Suriye'yi ele geçirmek istediğini ve şartları şuan çok uygun gördüğü için de tüm gücüyle Suriye sahasına girdiğini ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“17 Şubat günü Nubbul ve Zehra köylerine yönelik Handarat'tan büyük bir operasyon başlattılar. Ancak 300'den fazla ölü ve 100’ün üzerinde de esir bırakarak çekilmek zorunda kaldılar. Şu an bölgeye İran’dan yeni takviyeler yapıldığını biliyoruz. Nubbul ve Zehra çevresinden muhalifleri temizleyerek önce Azez sonra da Atme'de kontrolü sağlamayı hedefliyorlar. Bu konuda bir planlarının bulunduğunu biliyoruz. Nubbul ve Zehra çevresinde bulunan mevzilerimize son 25 gün içerisinde 590 ton varil bombası attılar. Bu bölgeyi çok istiyorlar. Azez ve Zehra arasında sadece 20 kilometrelik bir mesafe var. Bu mesafeyi kapatarak Azez'i aldıktan sonra da Atme yönüne ilerlemeyi ve sınır kapılarını kontrol etmeyi planlıyorlar.”

“Türkiye dikkat etmek zorunda”

Ebu Bekir, İran’ın bölgeye yönelik kirli planları olduğunu ve Türkiye ile sınırda daha fazla etkinlik alanı elde etme hesapları yapan İran arasında gelecekte çok büyük problemler yaşanacağını iddia etti.

Ebu Bekir şu ifadeleri kullandı:

“Kesep kapısı ile Öncü Pınar (Azez) arasında bağlantıyı sağlamak İran - Türkiye sınırını olabildiğince tehlikeli hale getirecektir. Türkiye'deki illegal örgütlerle derin ve karanlık bağlantıları var. İran büyük Pers ideali için çok şeyi yapmak istiyor. Suriye onlar için önemli ancak Türkiye bu yönde önlerinde engel olduğu için aleyhine yapamayacakları hiç bir şey yok.”

Yaklaşan İran tehlikesini Türkiye kadar İslam dünyasının da görmesi gerektiğini söyleyen Ebu Bekir, geç kalınırsa İslam coğrafyasını büyük bir felaketin beklediğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT