1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Salih, Yemen'e Döndü; Protestolar Büyüyor!
Salih, Yemene Döndü; Protestolar Büyüyor!

Salih, Yemen'e Döndü; Protestolar Büyüyor!

Görevden ayrılma taleplerine kulak tıkayan Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, üç ay aradan sonra ülkesine döndü.

23 Eylül 2011 Cuma 17:50A+A-

Salih, Haziran ayında cumhurbaşkanlığı sarayında uğradığı saldırıda yaralanmasından bu yana Suudi Arabistan'da tedavi görüyordu. Salih'in dönüşü, 33 yıllık iktidarı aleyhindeki protestoların yeniden şiddetlendiği bir döneme rastlıyor.

Dokuz aydır süren gösterilerde yüzlerce kişinin ölümüne ve ülke siyasetinin temel direğini oluşturan aşiretler, hatta ordu içindeki kamplaşmaya rağmen, Salih istifa çağrılarına direniyor.

Salih aylardır, Riyad'dan Yemen'e en kısa zamanda döneceğini söylüyordu.

Yemen Televizyonu, Salih'in başkent Sana'ya sabaha karşı özel bir uçakla döndüğünü duyurdu, ancak buna ilişkin yeni bir görüntü yayınlanmadı. Ayrıntılı bir açıklama da yapılmadı. Televizyonda Salih'in sadece eski görüntüleri gösterildi; kahramanlık marşları çalındı.

Gösterilere hız verme çağrısı

BBC’de yer alan habere göre Muhalif gösterilerin organizatörlerinden Muhammed el Asl "Şiddetin tırmanacağı kesin, ama bırakalım gelsin. Gelsin de suçları dolayısıyla yargılansın." dedi.

Salih karşıtları Cuma namazı sonrası gösteriler düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Başkentte kamp kuran muhaliflerle yönetime bağlı güvenlik kuvvetleri arasında çatışmalar son günlerde yeniden alevlendi.

Salih'in yandaşı kuvvetlerin karşısında, Mart ayında muhalefet safına geçen bir generale sadık birlikler var.

Pazar gününden bu yana, göstericilere karşı şiddet kullanılması sonucu çoğu silahsız protestoculardan oluşan 80 kişi öldü.

Sana Üniversitesi önünde, eylemcilerin 'Değişim Meydanı' adı verdiği alana dün gece havan topları atılması sonucu, en az bir kişinin daha öldüğü haber veriliyor.

Bugün de makineli tüfek seslerinin yoğunlaştığı bildiriliyor.

Cumhurbaşkanı Salih'in görevden ayrılması ya da yetkilerinden feragat etmesi ile bir reform süreci başlatılmasına yönelik girişimler ise şimdiye dek sonuç vermedi.

Hükümet Salı günü Batılı heyetlerle görüşmeler sonrasında ateşkes ilan edileceğini bildirmişti, ancak silahlar sadece bir kaç saatliğine sustu.

HABERE YORUM KAT