1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sadece Iğsız ve Çubuklu'ya Rapor Var
Sadece Iğsız ve Çubukluya Rapor Var

Sadece Iğsız ve Çubuklu'ya Rapor Var

Heron skandalının yaşandığı baskından yaralı kurtulan askerler görev yerlerine geri gönderiliyor. Hava değişimleri biten askerlerden bazıları ise izinlerini uzatmak için GATA'dan rapor talebinde bulundu. Ancak ifadeye gitmeyen Org. Iğsız ve Tümg. Çubuklu'

18 Ağustos 2010 Çarşamba 06:09A+A-

Heronların kare kare görüntülediği Hantepe baskınını yaşayan 17 askerden fiziksel durumu iyi olanlar, görev yerlerine geri gönderiliyor. Kendilerini ruhsal olarak iyi hissetmeyen askerlerin 20 günlük hava değişimi süresini uzatmak için GATA'ya yaptığı başvuruların ise reddedildiği öğrenildi. Oysa ki, aynı GATA, 'internet andıcı' soruşturması kapsamında ifadeye çağrılmasına rağmen adliyeye gitmeyen 1'inci Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız ile Tümgeneral Hıfzı Çubuklu'ya anında sağlık raporu vermişti. İlk raporun günü dolunca da 10 günlük ek rapor düzenlemişti. Evlatlarını tekrar aynı bölgeye göndermekten endişe duyan aileler, askerî hastanelerin tutumuna bir anlam veremezken, psikiyatristler de gazilerin 'çivi çiviyi söker' mantığıyla tekrar çatıştıkları yere yollanmasını doğru bulmuyor. Askerî psikiyatrist eski Yüzbaşı Alper Evrensel, yaralı askerlerin 20 gün içerisinde tedavi edilemeyeceğini söylüyor. Prof. Dr. Kemal Sayar ise, "Yanı başında asker arkadaşını şehit vermiş bir Mehmetçik, ne kadar ulvi duygularla görevini yerine getirse de bundan ruhsal olarak etkilenir, örselenir." diyor.

İnternet andıcı soruşturması kapsamında 'şüpheli' olarak ifadeye çağrılan isimler arasında 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız ve Genelkurmay Adli Müşaviri Tümg. Hıfzı Çubuklu da vardı. Ancak her iki isim de GATA'dan aldıkları raporları savcılığa göndermekle yetindi. Komutanlarına hem de ikişer kez 'sağlık raporu' vermekte bir mahzur görmeyen GATA'nın aynı 'hassasiyeti' Hantepe'de yaralanan askerlere göstermediği ortaya çıktı. Alınan bilgilere göre, yaralı 17 asker, saldırının ardından GATA'ya sevk edildi. Askerlerden bazılarına 'sağlık', bazılarına ise 'hava değişimi' verilerek evlerine gönderildi. Çatışmada arkadaşlarını kaybeden askerlerden hiçbirine psikolojik tedavi uygulanmadı. Askerlerin psikolojik tedavi talebi de reddedildi ve Hantepe'ye gönderildi.

Askeri Psikiyatrist eski Kıdemli Yüzbaşı Dr. Alper Evrensel, askeri personelin şahit olduğu çatışma anındaki ölümlü olaylarda 'akut stres bozukluğu' yaşayabileceğine dikkat çekiyor. Askerlerin içinde bulundukları stres bozukluğunun 20 gün içerisinde tespit edilip tedavi edilemeyeceğini söyleyen Evrensel, olaya maruz kalan askerlerin tekrar aynı bölgeye gönderilmelerinin de karşı çıkıyor. Evrensel, gazilerin ağır bir hastalık olan post travmatik stres bozukluğu yaşayacaklarını ve bu hastalığın yaşamları boyunca etkisinin devam edeceğini vurguluyor. GATA'dan askerlere ek rapor verilmemesini eleştiren Evrensel, Hasan Iğsız gibi üst düzey komutanların hastaneye gitmeden emri altındaki GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nden rapor alabileceğini söylüyor.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT