1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sadece Bir Kasabada 10 Bin Kayıp
Sadece Bir Kasabada 10 Bin Kayıp

Sadece Bir Kasabada 10 Bin Kayıp

Japonya'da cuma günü meydana gelen deprem ve tsunami felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 10 bini aşmasından endişe ediliyor. (VİDEO)

14 Mart 2011 Pazartesi 11:33A+A-

Dün ölü sayısının 2 bini bulduğu belirtilmişti.

Yetkililer, Richter ölçeğine göre 8.9 büyüklüğündeki depremin büyüklüğünün 9 olarak düzeltildiğini açıkladı.

Depremin merkez üssüne yakın olan kuzey doğu bölgesinde sadece Miyagi kasabasında kendilerinden haber alınamayan en az 10 bin kişi var.

Kasabanın özellikle tsunamiden büyük hasar gördüğü, hastane dışında ayakta kalan herhangi bir binanın bulunmadığı haberleri geliyor.

Japon hükümeti, arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere 100 bin askeri sevk ederken, uluslararası yardım ekipleri de Japonya'ya ulaşmaya başladı.

Japonya Başbakanı Naoto Kan, ülkesinin ikinci dünya savaşından bu yana en büyük felaketle karşı karşıya olduğunu söyledi. Kan, enerji tesislerindeki hasar nedeniyle kontrollü elektrik kesintileri uygulamak zorunda kalacakları uyarısında da bulundu.

Televizyon görüntülerinde onlarca karanın onlarca kilometre içine giren tsunami dalgalarının yüzlerce kilometrekarelik bir alanda yıkım yarattığını ortaya koyuyor. Sökülmüş binlerce ağaçlar, kamyondan otomobil ve uçağa kadar binlerce araç vagonlar ve yerle bir olmuş evler ilk göze çarpanlar oldu.

Binlerce Kişi Kayıp

Arama kurtarma çalışmaları sırasında çok sayıda cesede ulaştıklarını kaydeden yetkililer, özellikle Miyagi kasabasındaki tablodan endişeli. Ölü sayısının 10 bini aşmasından endişe ediliyor bu kasabada.

Sahil kasabalarından Minamisanriku da tsunamiden ağır darbe gören yerleşim birimlerinden.

Ülkenin kuzey doğusunda yaklaşık 2 milyon hane elektrikten, bir milyon hane de sudan yoksun. Ayrıca bölgede gıda ve petrol sıkıntısı yaşanmaya başladığı da bildirildi.

Japon hükümetinin yardım çağrısına çok sayıda ülke ve yardım ekipleri yanıt verdi. Arama ve kurtarma çalışmalarına katkıda bulunmak üzere aralarında İngiltere, Almanya, İsviçre, Fransa, Güney Kore, Singapur, Türkiye ve kendisi de geçen ay deprem felaketi yaşayan Yeni Zelanda'nın da bulunduğu çok sayıda ülke ekip gönderirken, Amerikan donanması Büyük Okyanus'ta bulunan filosunu bölgeye sevk etti.

Deprem başkent Tokyo'nun 400 kilometre kuzey doğusunda meydana gelmişti.

Bilimadamları Japonya depreminin geçen ay Yeni Zelanda'yı vuran depremden 8 bin kat daha güçlü olduğunu söylüyor.

HABERE YORUM KAT