1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sabih Kanadoğlu'ndan CHP'ye Akıl Hocalığı...
Sabih Kanadoğlundan CHPye Akıl Hocalığı...

Sabih Kanadoğlu'ndan CHP'ye Akıl Hocalığı...

"Şimdi partinizin iktidar olmasını bir tarafa bırakın ve bütün güçleri birleştirerek, bu Anayasa değişikliğinin 'evet' oyu almamasını sağlamaya çalışınız..."

16 Temmuz 2010 Cuma 11:57A+A-

CHP Bahçelievler İlçe Örgütü tarafından Bahçelievler Şölen Düğün Salonu'nda düzenlenen "Referandum Aldatmacasına Hayır" konulu panele Yargıtay eski Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, CHPİstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ile CHP Genel Sekreter Yardımcısı Gülsün Bilgehan Toker katıldı.

Panelde "Anayasa Değişikliği" ve "Yargı Bağımsızlığı" hakkında konuşan Kanadoğlu, referandumdan hayır oyu çıkmasını istediğini söyleyerek, "Gerçekten hiç düşünmediğimiz bir karar ile karşı karşıya kaldık ve 12 Eylül'de halk oylamasına, sandıklara gideceğiz. Anayasa Mahkemesi kararlarına saygılı olmak lazım, doğrudur ama o kadar çok eleştirilecek, bu eleştirilerin altından nasıl kalkacaklarını merak etmek de bizim hakkımız. Dendi ki, haklı olarak biz iktidar olduğumuzda bu anayasayı değiştiririz tekrar. Bunu ben aylarca önce söyledim. Bu Anayasa değişikliği eğer gerçekleşirse, ömrü bugünkü siyasi iktidarın ömrü ile doğru orantılıdır. Elbette ki, yeni bir siyasi iktidar, yani ciddi samimi bir halk iktidarı bu yapılan değişiklikleri herhalde ortadan kaldıracaktır. Ancak bu iktidara giden yol her şeyden önce halk oylamasında 'evet' çıkmamasına bağlıdır. Onun için şimdi gelecekteki halkın iktidarını ve partinizin iktidar olmasını bir tarafa bırakın ve bütün güçleri birleştirerek, bu Anayasa değişikliğinin 'evet' oyu almamasını sağlamaya çalışınız. Yani güçlerini birleştiriniz. Hangi partiden olursa olsun, bütün vatandaşların kendi güçlerini bir araya getirmesi kaçınılmaz bir olaydır. Çünkü eğer 'evet' diye çıkarsa, karşınıza çıkacak olan Anayasa Mahkemesi ve Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu örnekleri gördüğünüz gibi bir YÖK, bir RTÜK olacaktır. Eğer yargı bu şekilde yürütmenin talimatı altına girecekse orada artık ne kuvvetler ayrılığından bahsetmek mümkün olacaktır, ne de o yargı güvenilir bir karar verme durumundan hızla uzaklaşacaktır.12 Eylül Türk milleti için büyük bir sınavdır. Bu büyük sınavdan yüzünün akı ile çıkabilmek için bütün partililerin bir güç birliği içinde çalışması gerekir" diye konuştu.

Kanadoğlu, ayrıca Anayasa Mahkemesi'nin kararını açıklama şeklinin de Anayasa'ya aykırı olduğunu dile getirdi.  (DHA)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum