1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Şaban Vatan ve Vicdana Deli Gömleği Giydirmek!
Şaban Vatan ve Vicdana Deli Gömleği Giydirmek!

Şaban Vatan ve Vicdana Deli Gömleği Giydirmek!

Şaban Vatan’ın haklı mücadelesi bir kara film gibi oldukça ürkütücü bir Türkiye fotoğrafı çıkardı ortaya. Bu fotoğrafta deliller karartılıyor, ifadeler değiştiriliyor, sahte evrak düzenleniyor, kamu çalışanları olayın üzerini örtmeye çalışıyor...

13 Nisan 2019 Cumartesi 02:51A+A-

Ali Osman Aydın, Yeni Akit Gazetesindeki yazısında bir hukuk skandalına dönüşen Rabia Naz’ın ölümünü ve babası Şaban Vatan’ın mücadelesini yorumluyor:

Şaban Vatan, kızı Rabia Naz’ın şüpheli ölümünün peşine düşmüş acılı bir baba. Bir yıldır kendi imkanlarıyla bir hukuk ve insanlık mücadelesi veriyor. Kızının ölümünün ardındaki sır perdesini aralamaya çalışıyor. Özellikle sosyal medyada olayı dakika dakika deşifre eden paylaşımlarla kamuoyunu aydınlatmaya çalışıyor. (Neden sosyal medya? Çünkü olayın içindeki siyasi bağlantılar dolayısıyla geleneksel medya olayı en başından beri görmezlikten geldi.) Bürokrasideki karanlık eller, sırtını siyasete dayamış kimi kurumlar sır perdesini kalınlaştırmaya, olayı karanlığa boğmaya çalışıyorlar. Akla, mantığa aykırı açıklamalarla vakanın bir intihar olduğunu aileye dahası topluma kabul ettirmeye çalışıyorlar. Oysa ilk başlarda ölümün bir trafik kazası sonucu olduğu yazılmış çizilmişti. Sonra bir anda, intihar olduğu söylenerek olay kapatılmaya çalışıldı. Ancak Şaban Vatan yılmadı ve mücadelesini tüm sosyal medya mecralarını kullanarak sürdürdü. Tanık ifadelerinin videolarını, olay yerinde yapılan canlandırmaları kamuoyuyla paylaştı. Resmi makamların kayıtsız kaldığı olayla ilgili çok büyük bir sivil ilgi oluşturdu.

Bu kez de her duruma uyan, istediğinizi itham edebileceğiniz o klişe tespitlerden biri kullanılarak acılı babanın olayı siyasi malzeme olarak kullandığı öne sürüldü. Şaban Vatan’ın hak arayışı hedefe konarak hakkında yığınla dava dosyası düzenlendi ve adalet arayışı durdurulmaya çalışıldı. Son olarak, olayda adı geçen siyasinin yaptığı suç duyurusundan dolayı olacak, savcılık makamı Şaban Vatan’ın akli dengesinin yerine olmadığı tanısıyla Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine yatırılmasına karar verdi. Yapılan itirazlar da mahkeme tarafından reddedildi.

****

Şaban Vatan’ın haklı mücadelesi bir kara film gibi oldukça ürkütücü bir Türkiye fotoğrafı çıkardı ortaya. Bu fotoğrafta deliller karartılıyor, ifadeler değiştiriliyor, sahte evrak düzenleniyor, kamu çalışanları olayın üzerini örtmeye çalışıyor, bürokrasinin gücüyle hakkını arayan kişi hakkını arayamayacak hale getiriliyor ve adalet mekanizması karanlık kişilerin beklentileri doğrultusunda işletiliyor…

En azından dışarıdan görünen tablo bu.

Bu tablo aklı başında, vicdan sahibi kimseyi mutlu etmez.

Bu tablo geleceğe dair ümitleri yok eder. 

Bu tablo bürokratik ve toplumsal bir çürümenin tablosudur ne yazık ki.

Böyle bir fotoğraf içinde zayıfa yaşama, adalet arama hakkı bile yok! 

Adalet mekanizması bu tip kararlarla yara almış bir toplumda, kararlarınızın adil olduğuna kimseyi inandıramaz, bireysel adalet arayışını da durduramazsınız. Bu da kaos demektir. Gücü yetenin gücü yettiğine uyguladığı adaleti normalleştiren bir kaos… Çünkü adalet duygusu fıtri bir duygudur ve bu duygu ne suretle olursa olsun ört bas edilemez. Şaban Vatan ile birlikte toplum vicdanına da, adalet talebine de deli gömleği giydirilmemeli. Güçlünün tahakkümüne izin verilmemeli. Rabia Naz’ın sır dolu ölümü aydınlatılmalı. Yoksa kimse adalete güvenden bahsetmesin!

HABERE YORUM KAT

1 Yorum