1. HABERLER

  2. HABER

  3. Saadet Partisinin Yeni Genel Başkanı Belli Oldu
Saadet Partisinin Yeni Genel Başkanı Belli Oldu

Saadet Partisinin Yeni Genel Başkanı Belli Oldu

Olağanüstü kongreye giden Saadet Partisi'nde “Genel başkan adayı kim olacak?” sorusu cevap buldu.

17 Ekim 2010 Pazar 23:32A+A-

Saadet Partisi olağanüstü kongresinde 84 yaşındaki Necmettin Erbakan genel başkan seçildi.

Necmettin Erbakan, Saadet Partisi Olağanüstü Büyük Kongresinde aday olmayacağını açıklamasına rağmen 88 delege Yeşil Liste ile Necmettin Erbakan'ı genel başkanlığa aday gösterdi. Necmettin Erbakan sabah kongre salonuna gelirken parti başkanlığına adaylığını koymayacağını açıklamıştı. Ancak delegeler diyen Erbakan'ı tek listeyle aday gösterdi.

Divan Başkanı Yasin Hatipoğlu, genel başkanlık için divana tek bir liste geldiğini açıkladı. Yeşil listede 88 delegenin teklifi ile genel başkanlık için Necmettin Erbakan'ın ismi önerildi. Erbakan'ın isminin okunması ile salonda 'Mücahit Erbakan', 'Hocaya sadakat şerefimizdir', 'Erbakan Başbakan' sloganları atıldı. Erbakan, uzun süre alkışlandı.

Necmettin Erbakan ve "Yeşil Liste"yi Teklif Edenlerden Bazıları:

Mustafa Kamalak, Temel Karamollaoğlu, Şevket Kazan, Atik Aktağ, Birol Aydın, Oğuzhan Asiltürk, Yasin Hatipoğlu, Sinan Yolcu, Mahmut Akıncı, Hüseyin Özcan, Siyami Bilal, Zafer Emanetoğlu, Nihat Altıparmak, Recep Uğur, Mahmut Karaca, Şerif Karakurt, Yusuf Çetin, Abdullah Yılmaz, Ekrem Temiz, Ömer Mert, Sevim Hanam, Havva İlter, Necdet Sarı, Abdullah Akkuş, Mahmut Işık, Bekir Sever, Hanifi Yumuşakbaş, İbrahim Doğan, Murat Keçeci, Nazım Akman, Eyüp Yıldırım, Ahmet Babacan, Hasan Kara, Musa Kibar, Osman Özer, Sıddık Bezden, Ahmet Köseoğlu, Yaşar Gökmen, Erdal Yaşar, Hatice Koroğlu, Halim Uzun, Mehmet Gelebek, Esat Güneş...

"VAZİFE İSTENMEZ VERİLİR!"

84 yaşında Genel Başkanlığa seçilen Erbakan, teşekkür konuşmasında görevi neden kabul ettiğini açıkladı. ''Bizde vazife istenmez verilir" diyen Erbakan, kongreyi Milli Nizam Partisi kongrelerine benzetti.

Erbakan, ''Bizde vazife istenmez verilir, vazifenin teklifini hazırlayan arkadaşlar çok iyi bilirler ki tek kelime kendilerine söylenmemiştir, tamamen hür iradeleriyle, kalplerinde ne varsa onu ortaya koymuşlardır. Ben de o kardeşlerimizin aldığı kararın en hayırlısı olduğu düşüncesiyle kabul ettim'' dedi.

Kongreyi ''muhteşem'' olarak niteleyen Erbakan, eşsiz bir coşku yaşandığını belirterek ''Bizim camiamızın çelikleşmiş tek vücut olduğunu gördük'' dedi. Tarihi bir gün yaşadıklarını belirten Erbakan, bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

''Kendi partimize kavuştuk'' diyen Erbakan, kongre ile partililerin kafasındaki genel başkanın kim olacağına yönelik soruların da yanıtlanmış olduğunu kaydetti.

Erbakan, delegelerin ''Hocam ne yap ne yap bizi iktidara getir'' diyerek kendisine görev vermediklerini ifade ederek '('Bütün insanlığın saadeti için yeniden büyük Türkiye için adil düzeni anlatma, kur diye yeni bir dünya kur) diye bana görev verdiler'' dedi.

Necmettin Erbakan, kendisine görev verilmesinin başka bir nedeninin ise ''Yalın ayak ekmek kamyonunun arkasında koşan çocuğun bir daha koşmaması için'' olduğunu söyledi. Erbakan'ın cümlesini kurduğu sırada gözyaşlarını tutmakta zorlandığı görüldü.

"HEDEFİMİZ İKTİDARDIR!"

Erbakan, bu duygu ve düşüncelerle 3. şahlanışı fiilen başlattıklarını ifade ederek, ''Kongreden sonra ilk hedefimiz iktidardır. Allah nasip ederse bundan sonraki kongremizi iktidar partisi olarak yapacağız. Sizi bu düşüncelerle siperlerinize gönderiyorum'' diye konuştu.

''Biz partiyi iktidara taşımanın ustasıyız, kısa zamanda iktidar olacağımıza inanıcımız tamdır, Allah'ın izniyle büyük sıçrama yapacağız'' diyen Erbakan, Türkiye'nin 1000 yıldır büyük devlet olduğunu, yeniden büyük Türkiye için çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

ALLAH'IN LÜTFU

Erbakan ayrıca yaptığı konuşmada gidenlerin kendi istekleriyle gitmeiş olmasını Allah'ın bir lütfu olarak niteledi. Kavga patırtı birilerini partiden ihraç etmenin dünya-ahiret vebali olabileceğini söyleyen Erbakan, partiden ayrılanların kendi istekleriyle ayrılmasının Allah'ın bir lütfu olduğunu belirtti.

KURTULMUŞ EKİBİ KONGREYE GELMEDİ

Yaklaşık 1200 delegenin oy kullanması gerekirken, Numan Kurtulmuş ile birlikte hareket eden bir grup delege oy kullanmaya gelmedi. Delegelerden sadece 687'si oy kullandı.

Erbakan'ın, genel başkanlığa seçilmesinin ardından yaptığı teşekkür konuşmasını divan üyeleri ve delegeler ayakta dinledi. Konuşma sırasında partililer, ''Asrın lideri Erbakan ile ileri'', ''Vur vur inlesin Siyonistler dinlesin'' ve ''Hoca nerede biz oradayız'' sloganları attı.

HABERE YORUM KAT

6 Yorum