1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LÜBNAN

  4. Saad Hariri Lübnan’a Döndü
Saad Hariri Lübnan’a Döndü

Saad Hariri Lübnan’a Döndü

Kasım ayının başında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Lübnan başbakanlığı görevinden istifa ettiğine ilişkin açıklama yapan Saad Hariri, ülkesine döndü.

22 Kasım 2017 Çarşamba 08:51A+A-

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da 4 Kasım tarihinde katıldığı canlı yayında Lübnan başbakanlığı görevini bıraktığını açıklayan Saad Hariri, istifa açıklamasının ardından Lübnan’a döndü.

AA’da yer alan habere göre, Mısır’daki temaslarını tamamladıktan sonra sürpriz bir şekilde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne uğrayan Hariri, başkent Beyrut’taki Refik Hariri Uluslararası Havalimanı’na ulaştı.

Yoğun güvenlik önlemleri altında havalimanından ayrılan Hariri’nin, suikast sonucu öldürülen eski başbakanlardan Refik Hariri’nin Beyrut’ta bulunan mezarını ziyaret ettikten sonra konutuna geçeceği kaydedildi.

Hariri’nin Temasları

Hariri, Suudi Arabistan’da 4 Kasım’da yaptığı istifa açıklamasının ardından Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile görüşmüş, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Fransa’da da temaslarda bulunmuştu.

Hariri son olarak dün Mısır’ın başkenti Kahire’de darbeci Abdulfettah es-Sisi ile görüşmüş, daha sonra Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne uğramıştı.

İstifa Süreci

Saad Hariri, kurduğu hükümetin güvenoyu almasının üzerinden bir yıl geçmeden 4 Kasım’da, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da istifa ettiğini açıklamıştı.

İstifa konuşmasında, “Hizbullah ve İran’ın bölgeyi istikrarsızlaştırdığını” söyleyen Hariri, “kendisine suikast düzenlenebileceği endişesi taşıdığını” dile getirmişti.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn da Hariri’nin istifasıyla ilgili açıklamasında, “Hariri’nin şu an bulunduğu şartlardan dolayı endişeliyiz. Kendisi Lübnan’a dönmeli ve istifa gerekçelerini açıklamalıdır. Bunu yapmadığı sürece istifası geçerli değildir.” demişti.

Hariri, Riyad’dan katıldığı bir televizyon programında, “ülkesine yakında döneceğini ve istifası ile ilgili anayasal gereklilikleri yerine getireceğini” bildirmiş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada da “iyi olduğunu ve kısa süre içinde ülkesine döneceğini” duyurmuştu.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT