1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rusya’ya Göre Beyaz Baretliler “Tehdit” ve Suriye’den Çıkartılmalı!
Rusya’ya Göre Beyaz Baretliler “Tehdit” ve Suriye’den Çıkartılmalı!

Rusya’ya Göre Beyaz Baretliler “Tehdit” ve Suriye’den Çıkartılmalı!

Rusya Suriye’de enkaz altında kalanları kurtarma ekibi olarak faaliyet gösteren Beyaz Baretliler'in varlığını "tehdit" gördüğünü öne sürerek ülke dışına çıkartılmasını talep etti.

12 Ekim 2018 Cuma 13:40A+A-

Rusya, Birleşmiş Milletler'den, Suriye’de faaliyet gösteren sivil savunma örgütü ‘White Helmets’ (Beyaz Baretliler) üyelerinin, “tehdit oluşturdukları” gerekçesiyle ülke dışına çıkartılmasını istedi.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) yaptığı bu girişime, ABD, İngiltere ve Fransa şiddetle karşı çıktı.

AFP’nin aktardığına göre Rusya’nın BMGK’daki temsilcisi yaptığı konuşmada, "Beyaz Baretliler'in varlığı tehdit oluşturuyor. Batılı ülkelerden Beyaz Baretliler'in ülke dışına çıkartılmasını talep ediyoruz. Teröristler dışarı çıkartılmalı, onların özellikle İdlib’ten tamamen çıkartılması gerekir.” dedi.

BMGK’nın diğer daimi üyeleri ABD, Fransa ve İngiltere temsilcileri ise Rusya’nın elindeki bilgilerin "temelsiz" olduğunu söyleyerek Moskova’nın teklifini reddetti.

Batılı ülkeler, Suriye’deki iç savaşta yardım ve kurtarma çalışmaları yapan sivil savunma örgütü desteklerken, Moskova ise onları “teröristlere deste vermekle” suçluyor.

Suriye’de çalışmalar yürüten Beyaz Baretliler'in 60 bin kişiyi kurtardığı belirtiliyor.

Kaynak: Euronews

HABERE YORUM KAT