1. HABERLER

  2. HABER

  3. Rusya'da seferberlik isyanı: Halk sokağa döküldü
Rusya'da seferberlik isyanı: Halk sokağa döküldü

Rusya'da seferberlik isyanı: Halk sokağa döküldü

Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün açıkladığı kısmi seferberlik kararı sonrasında başlayan protestolarda yüzlerce kişi gözaltına alındı.

22 Eylül 2022 Perşembe 15:30A+A-

Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün açıkladığı kısmi seferberlik kararı sonrasında başlayan protestolarda yüzlerce kişi gözaltına alındı.

İnsan hakları örgütleri seferberlik kararına karşı dün akşam düzenlenen ve binlere kişinin katıldığı gösterilerde 1300'den fazla kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Ülkenin 38 kentinde gösteriler düzenlendiği belirtildi.

İçişleri Bakanı İrina Volk ise protestoları “yasa dışı ve küçük çaplı gösteriler” diye niteledi. Moskova Başsavcılığı, gösterilere katılanların 15 yıla kadar hapis cezası alabileceği uyarısında bulundu.

YURT DIŞINA BİLETLER TÜKENDİ

Rus basınına göre, Ukrayna savaşı sürerken 300 bin yedek askeri aktif göreve çağırma çağrısı ülkeden kaçışı da hızlandırdı, İstanbul gibi kentlere tek yön bilet fiyatları hızla yükseliyor. Birçok yere biletlerin tükenmesi de dikkat çekti.

Kısmi seferberliğe karşı internet üzerinden başlatılan kampanyaya ise kısa sürede 300 bine yakın kişi imza verdi.

Gazeteciler Peskov'un oğlunu arayarak askere çağırdı

Ukrayna'nın savaşın başından beri kaybettiği bölgeleri geri almaya başlaması ile birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'da kısmi seferberlik ilan ettiğini duyurdu. Putin'in kararı sonrası birçok kentte insanlar sokağa çıkarak, kararı protesto etmeye başladı. Karara karşı çıkan bir kısmı da ülkeyi terk ediyor.

Karar sonrası bir Rus YouTube kanalında canlı yayında yaşanan diyalog, ülkedeki son durumu gözler önüne serdi. Canlı yayında sırasında Rus gazeteciler askeri yetkili gibi Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'un seferberliğe gitmesi gereken oğlunu aradı.

Askeri yetkili gibi konuşan gazeteciler Peskov'un oğlunu askere çağırdı. Bunun üzerine Peskov'un oğlu kendisinin "Bay Peskov" olduğunu ve bu konuyu başka yollarla çözeceğini söyledi.

Gazeteciler ile Peskov'un oğlunun arasında geçen diyalog şu şekilde:

"* Burası askeri komiserlik. Yarın sabah 10'da seferber olmak için rapor vereceksin.

* Benim adım Peskov. Eğer anlamadıysan, bu konuyu farklı bir düzeyde ele alacağım…

* Peki, seni gönüllü olarak yazabilir miyiz?

* Kesinlikle hayır!"

Söz konusu canlı yayınları tanınmış Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalny de resmi Twitter hesabından, bir hesabın tweetlerini retweetleyerek paylaştı.

RUSLAR 'RUSYA'DAN NASIL KAÇARIM"I ARADI

Putin'in seferberlik ilanının ardından ülkeyi terk etmek isteyenler uçak bileti aratmaya başlarken, savaşmak istemeyenler ise Google'da "kol nasıl kırılır", "askerliği nasıl ertelerim" ve "Rusya’dan nasıl kaçarım" başlıklarını aratmıştı.

Google Rusya trendinde en çok aranan "Kol nasıl kırılır", "Askerliği nasıl ertelerim" ve "Rusya’dan nasıl kaçarım" başlıkları öne çıkmıştı.

Kaynak: Yeni Şafak, KARAR
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum