1. HABERLER

  2. HABER

  3. Rusya, 'Peynir Ekmek' Gibi Silah Satıyor!
Rusya, Peynir Ekmek Gibi Silah Satıyor!

Rusya, 'Peynir Ekmek' Gibi Silah Satıyor!

Rusya Devlet Başkanı Putin silah ihracatında rekor kırdıklarını açıkladı.

03 Temmuz 2012 Salı 00:09A+A-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin silah ihracatında 2012'nin ilk yarısında 6,5 milyar dolarlık rakama ulaşıldığını söyledi.

Askeri Endüstri Komisyonu toplantısında konuşan Rusya lideri, "Rus silah ihracatı 6,5 milyar doları geçti. Geçen yılın ilk yarısına göre artış yüzde 14'den fazla." dedi.

Rusya'nın silah ihracatının 2005'te 6 milyar dolar gibi rakamlardan 2011'de 13 milyar dolara ulaşıldığını kaydeden Rusya lideri, "Henüz siparişleri alınan rakam ise çok fazla. Aşamalı olarak da artış devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Dünyanın ikinci büyük silah ihracatçısı olan Moskova, 55 ülkeye satış yapıyor. Suriye, Çin, Hindistan, Malezya, Venezüella gibi ülkelerin temel alıcıları arasında olduğu Moskova, 2013'te 13,5 milyar dolarlık ihracat planlıyor.

Stockholm Uluslar arası Barış Araştırma Enstitüsü (IPRI) raporunu kaynak gösteren Putin, Rusya'nın dünya silah ihracat piyasasında yüzde 24 payla ikinci olduğunu söyledi.

Yüzde 30 paya sahip olan ABD ise birinci sırada.

Rusya'nın silah ihracatında uluslar arası yükümlülükler ve silahsızlanma rejimine uyduklarını savunan Putin, portföyün şu anda 44 milyar dolara ulaştığını ifade etti.

(CİHAN) 

HABERE YORUM KAT