1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. Rusya, İran'a Yaptırımları Desteklemeyecek
Rusya, İrana Yaptırımları Desteklemeyecek

Rusya, İran'a Yaptırımları Desteklemeyecek

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) İran'ın nükleer silah üretmek için çalışmalar sürdürdüğü ile ilgili iddiaları üzerine gündeme gelen İran'a yeni yaptırım paketine Moskova karşı çıktı.

09 Kasım 2011 Çarşamba 17:05A+A-

İran Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı Ali Bageri başkanlığındaki heyet Rusya Dışişleri Bakanlığı binasında üst düzey yetkililerle İran nükleer programını ele aldı.

İran nükleer programı ve yaptırımlarla ilgili açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gatilov, İran aleyhine yeni yaptırımlara destek vermeyeceklerini açıkladı.

Tahran'a nükleer programı sebebiyle ek yaptırımlar uygulanması yaklaşımını kabul edilemez bulduklarını belirten Rus yetkili, "Bu tür önerileri tartışmaya niyetimiz yok. Uluslararası kamuoyu tarafından ek yaptırımlarla İran'da bir rejim değişikliği öngörülebilir. Ancak bu yaklaşım bizim açımızdan kabul edilemez. Rusya tarafı böyle bir öneriyi desteklemez." dedi.

UAEK'nın Tahran'ın nükleer silah üretme çabaları ile ilgili raporunu değerlendiren Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe İran'a yönelik yeni yaptırımlar için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağıracaklarını açıklamıştı.

İsrail'den İran'a yönelik saldırı söylemlerinin yükselmesi üzerine sert karşılık veren Tahran, sonunda sadece İsrail'in yok olmayacağını, Ortadoğu'nun da dışına taşacak bir reaksiyonun tetiklenebileceği uyarısı yapmıştı. İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Massoud Jazayeri İsrail'in Dimona nükleer tesislerinin İran'ın hedefi olduğu tehdidinde bulundu. ( Cihan) 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum