1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Putin Afrin'de TSK müttefiki ÖSO'yu vurarak Erdoğan'ı ağırlamaya hazırlanıyor!
Putin Afrin'de TSK müttefiki ÖSO'yu vurarak Erdoğan'ı ağırlamaya hazırlanıyor!

Putin Afrin'de TSK müttefiki ÖSO'yu vurarak Erdoğan'ı ağırlamaya hazırlanıyor!

Emperyalist Rusya, Afrin'de ÖSO'ya saldırdı. İktidar çevrelerinde ve yakını medyada sessizlik hakim. Bunun sebebinin ise 29 Eylül'de gerçekleşecek Putin-Erdoğan zirvesinin olabileceği yorumları yapılıyor.

26 Eylül 2021 Pazar 13:16A+A-

HAKSÖZ-HABER

Dış politikada gözler Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında 29 Eylül'de gerçekleşecek görüşmeye çevrildi. Putin'in Erdoğan ile görüşmesi öncesi katil Esed ile görüşmesi ise dikkatleri Türkiye-Suriye hattındaki ilişkiye çekmiş oldu.

Putin'in Erdoğan ile yapacağı görüşmede ana konunun İdlib meselesi olacağı belirtilirken, son zamanlarda Rusya'nın sürekli olarak İdlib'i bombalaması da diğer önemli ayrıntılardan biri.

Rusya'nın sabah saatlerinde Afrin kırsalında ÖSO kampına düzenlediği saldırıda ise en az 5 askerin hayatını kaybettiği ve onlarca yaralı olduğu bildirildi.

 

Bunun yanı sıra bir diğer dikkat çeken konu ise Rusya'nın İdlib'de sürgit devam eden saldırılarının ve bu sabah Afrin'de ÖSO'yu hedef almasının iktidara yakın haber ajans ve kanalları tarafından henüz görülmemesi. Saldırılara ses çıkarılmamasının sebebinin ise Putin ile Erdoğan'ın görüşmesinin yakın zamanda yapılmasından kaynaklandığı yorumları yapılıyor.

LAVROV: ERDOĞAN İLE PUTİN ARASINDA ÖZEL ANLAŞMA VAR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, basın toplantısında Rusya'nın Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi İdlib'de, gerginliği azaltma anlaşmasına rağmen, neden saldırılarını artırdığı ve ABD ve Rusya arasında Fırat'ın doğusu konusunda bir uzlaşı olup olmadığı sorularına şöyle yanıt verdi:

"İdlib'de Rusya Devlet Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı arasında özel bir anlaşma var ve Türk muhataplarımız normal muhalifleri teröristlerden ayırma sorumluluğunu üstlendi. Bunun uzun süre önce yapılması gerekiyordu ama olmadı, biraz yavaş ilerliyor."

GÖRÜŞMENİN ANA KONUSU İDLİB

Reuters'a konuşan üst düzey iki yetkiliden biri, Soçi'de yapılması planlanan görüşmeler hakkında "Ana gündem maddesi Suriye, yani İdlib" demişti. Bir başka Türk yetkili ise, "Suriye'de yeni bir istikrarsızlık olmamalı" ifadelerini kullanmıştı. Yetkililer, kesin tarihler belirtmeden, Erdoğan'ın iki günlük planladığı ziyaretinin New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na yapacağı ziyaretin ardından geleceğini söylemişti.

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum