1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. "Rusya Büyük Şeytana Boyun Eğdi!"
Rusya Büyük Şeytana Boyun Eğdi!

"Rusya Büyük Şeytana Boyun Eğdi!"

İran Cumhurbaşkanından Rusya’ya çok ağır eleştiri. Rusya’nın tahtını sarsacağız diyen Ahmedinejad, “Rusya ülkemizi sattı ve büyük şeytana boyun eğdi” dedi.

04 Kasım 2010 Perşembe 15:41A+A-

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bugünkü konuşmasında Rusya'ya çok ağır sözler sarf etti. Rusya'nın tahtını sarsacağız diyen Ahmedinejad, "Rusya ülkemizi sattı ve büyük şeytana boyun eğdi" dedi.

İran'ın Kuzey Horasan eyaleti ziyareti sırasında halka hitaben konuşan Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İran halkının, kendini savunmak için başkalarının füzelerine ihtiyacı olmadığını vurguladı.

Rusya'yı kastederek, bazılarının şeytana uyduğunu ve savunma anlaşmalarını tek taraflı lağvederek İran halkına zarar verebileceğini düşündüğünü kaydeden Ahmedinejad, oysa onlara bu anlaşmaların muteber olduğunu ve uygulamaları gerektiğini, aksi takdirde İran halkının uğradığı zararı onlara kesinlikle ödeteceğini söylemek gerektiğini vurguladı.

Ahmedinejad, "Eğer bir kaç füze satışı anlaşmasını lağvederek İran halkını Amerika ve müttefiklerine karşı geri adım attırmayı düşünüyorsanız, bilin ki İran halkı asla geri adım atmaz ve kendini savunmak için sizin füzelerinize de ihtiyacı yoktur." şeklinde konuştu.

Rusya, Anlaşmaya Rağmen ABD Korkusuna Boyun Eğiyor!

ABD'den çekinen Rusya, İran'a satmayı taahhüt ettiği ve bu konuda anlaşma imzaladığı S-300 füzelerini İran'a satmaya yanaşmıyor. Bu durumda İran'ın Rusya'ya tazminat ödeteceği ya da bazı yaptırımlarla, Rusya'nın bu tutumuna misillemede bulunacağı tahmin ediliyor.

İran'ın her zaman diyalogdan yana olduğunu söyleyen Ahmedinejad, 5+1'in İran ile müzakere talebine değinerek, İran'ın her zaman diyalogdan yana olduğunu, buna rağmen onlar İran karşıtı 4 yaptırım kararı çıkardıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İran ile diyalog talep eden 5+1'i kurşunu bitmiş silahsız insana benzeterek bilim kurşunuyla donatılmış olan İran'ın onların karşısında tam teçhizatlı olarak durduğunu konuşmasına ekledi.

Ahmedinejad, zorbacı batılı ülkelere ihtiyacı olmayan İran halkının ihtiyaç duyduğu her şeyi kendi elleriyle yapacağının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, ABD'ye aldanan ülkelerle imzalanan savunma anlaşmaların hala geçerliliğini koruduğunu söyleyerek, bu ülkelerin tek taraflı yaptırımlarına maruz kalan ve zarar gören İran halkının kendi hakkından hiçbir zaman vazgeçmeyeceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum