1. HABERLER

  2. HABER

  3. Rumsfeld: “1 Mart, ABD’nin Siyasi Utancıdır!”
Rumsfeld: “1 Mart, ABD’nin Siyasi Utancıdır!”

Rumsfeld: “1 Mart, ABD’nin Siyasi Utancıdır!”

ABD eski Savunma Bakanı, tezkere için Türkiye’den destek alamayan ülkesini eleştirdi. Rumsfeld’e göre TBMM Irak’a iki tümen asker göndermeyi kabul etmişti!

10 Şubat 2011 Perşembe 14:16A+A-

Bush kabinesinin en tartışmalı ismi, Irak işgalinin mimarı eski ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in Known and Unknown (Bilinen ve Bilinmeyen) adlı otobiyografisi dün kitapçı raflarındaki yerini aldı. 815 sayfalık kitapta bütün Amerikan yöneticilerinin 1 Mart Tezkeresi'nin geçeceğinden emin olduğunu söyleyen Rumsfeld, "Kilit bir NATO müttefikinden destek alınamamasının operasyonel açıdan ciddi terslik olmasının yanısıra siyasi utanç olduğunu" yazdı. Rumsfeld, kitapta, 1 Mart öncesinde dönemin Dışişleri Bakanı Colin Powell'la birlikte Türkiye'yi ziyaret etseydi sonucun büyük ihtimalle değişeceğini savundu.

"O kadar emindik ki"

Irak savaşı ve öncesindeki hazırlıklar ile "1 Mart krizine" değinen Rumsfeld, o günleri şöyle anlattı: "Türkiye'yi topraklarından Irak'a geçiş izni vermeye ikna etmede zorluk yaşadık. TBMM'deki kritik oylamaya uzanan aylarda, ABD yönetimi, onayın verileceğinden emindi. Ancak TBMM, jilet farkıyla ABD'nin talebini onaylamamıştı.

Bölgedeki kilit bir NATO müttefikinden destek alınamaması, operasyonel açıdan ciddi terslik olmasının yanında, siyasi bir utançtı ve büyük ihtimalle bundan kaçınılabilirdi.

Türk topraklarından ilerleyecek ABD askerî tehdidinin olmaması, düşman savaşçılara, kuzeye kaçma ve hiçbir koalisyon askerinin bulunmayacağı Sünni bölgelerde faaliyet fırsatı verebilecekti. Irak'ı Türkiye'den işgal edemememiz, büyük muharip operasyonların sona ermesinden sonraki Sünni destekli isyanın yükselişinde kilit bir faktör olmuş olabilir. Türkiye'nin kararı, (dönemin ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Tommy) Franks'ın koalisyon güçlerinin Bağdat'a ve Irak'ın kuzeyine mümkün olduğu kadar erken ulaşmasının ve Irak ordusunun kaçış rotalarını kapatmanın başka yollarını bulmasını gerekli kıldı."

Felluce, Tikrit, Ramadi

Kitabın ilerleyen bölümlerinde, "1 Mart tezkeresi"nin sonuçlarına tekrar değinen Rumsfeld, direnişin merkezinin, Irak'ın batısındaki Sünni bölgelerde toplandığını belirterek, "3. Piyade Tümeni'ne Türkiye üzerinden Irak'a giriş izni verilmediği için, savaşın ilk günlerinde Sünni bölgelerin çoğu ABD'nin kapsamına girmemişti. ABD askerleri buralara ulaştığında büyük çaplı muharip operasyonlar sona ermişti. Bu, şu anlama geliyordu; Felluce, Tikrit ve Ramadi gibi (Sünni) kentler, ABD askerleriyle büyük muharebeler yaşamamıştı ve isyancılar için barınak olmuştu" ifadesini kullandı.

Irak Türk askerini istemedi

Rumsfeld şöyle devam etti: "Irak operasyonu devam ederken El Cezire'nin 'Amerika, İslam'a karşı savaş yürütüyor' şeklindeki propagandasını yalancı çıkarmak için, bir Müslüman askeri birliğin Irak'a gitmesi için gayret gösterdim. Bir noktada TBMM iki tümen asker göndermeyi kabul etti, ancak Iraklı liderler, Irak'ın güvenliği ve Türk- Amerikan ilişkilerinin zararına olacak şekilde, bunu reddetti."

"Saddam kızlarımın kellesini istedi"

Rumsfeld, kitabında, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in kızlarının kafası için 60 milyon dolarlık ödül koyduğunu da yazdı. Hatta Saddam eski başkan George W. Bush'un iki kızını da hedef almış. Rumsfeld, başkanın kızlarının korunduğunu ancak kendi kızları korunmadığı için endişelendiğini yazdı. Bush Rumsfeld'i, "Tehdidi ciddiye al çünkü ABD de Saddam'ın oğulları Uday, Qusay ve torunu Mustafa'yı öldürdü" demiş.

(Taraf / Milliyet)

HABERE YORUM KAT