1. HABERLER

  2. HABER

  3. Rumlar Başörtüyü Okulda Serbest Bıraktı
Rumlar Başörtüyü Okulda Serbest Bıraktı

Rumlar Başörtüyü Okulda Serbest Bıraktı

Türkiye'de başörtüsü yasağı üniversitelerde hâlâ sürerken, Kıbrıs Rum kesiminde bir ilkokul öğrencisinin okula başörtüsüyle gitmesine din özgürlüğü kapsamında izin verdi.

04 Temmuz 2010 Pazar 23:59A+A-

Gerekçe: Din özgürlüğü ve anayasanın verdiği haklar!

Türkiye'de başörtüsü yasağı üniversitelerde hâlâ sürerken, Kıbrıs Rum kesiminde bir ilkokul öğrencisinin okula başörtüsüyle gitmesine "din özgürlüğü engellenemez" gerekçesiyle izin verildi.

Rum Alithia gazetesinin haberine göre, Avrupa'dan gelen bir ailenin çocuğunun, eğitim aldığı okula başörtüsüyle gitmesi ülkede tartışma yarattı.

Rum ana muhalefet Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) Milletvekili Kiriakos Haciyannis, söz konusu öğrencinin durumunu gündeme getirerek, hükümetin resmî politikası hakkında bilgi istedi.

Rum Eğitim Bakanı Andreas Dimitriu ise bir açıklama yaparak, üniformalara okulların karar verdiğini, dinî inançların da anayasa tarafından koruma altına alındığını söyledi. Kıbrıs Rum yönetiminin dinî özgürlüğe saygı duyduğunu da belirten Dimitriu, bakanlığının tüm öğrencilerin insan haklarını korumakla yükümlü olduğunu, bu yüzden Haciyannis'e vereceği yanıtın, "dinî hoşgörünün tartışmaya açık olmadığı ve ebeveynlerin çocuklarını inançlarına göre yetiştirme haklarının ellerinden alınamayacağı" şeklinde olacağını kaydetti.

AA-Taraf

HABERE YORUM KAT