1. HABERLER

  2. HABER

  3. RTÜK'ten,'Muhteşem Yüzyıl'a Uyarı Cezası
RTÜKten,Muhteşem Yüzyıla Uyarı Cezası

RTÜK'ten,'Muhteşem Yüzyıl'a Uyarı Cezası

Son günlerin en çok tartışılan televizyon dizisi 'Muhteşem Yüzyıl', Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan (RTÜK) uyarı cezası aldı.

13 Ocak 2011 Perşembe 12:34A+A-

Kurul dizinin, 'yayınlar toplumun milli-manevi değerlerine ve Türk aile yapısına aykırı olmamalı' hükmünü ihlal ettiğine karar verdi.

Yayıncı kuruluş, RTÜK'ün kararını yayında izleyicilere duyurarak özür dileyecek.

'Muhteşem Yüzyıl'a son bir ayda gelen şikâyet sayısı, RTÜK'ün 2010'da aldığı toplam şikâyet sayısını aşarak 75 bine ulaşmıştı. Şikâyetleri dikkate alan Üst Kurul, diziyi incelemeye aldı. Uzmanların hazırladığı rapor doğrultusunda, 8 RTÜK üyesi olağanüstü gündemle toplandı. Toplantıda, 'Kanuni Sultan Süleyman başta olmak üzere tüm tarihî şahsiyetlerin isimlerinin açık açık kullanılmasının diziyi kurgu olmaktan çıkardığı' görüşü kabul gördü. Uyarı kararı, CHP'li üye Hülya Alp'in karşı rey kullanması sonucu oyçokluğu ile alındı. Üyeler, dizideki ihlallerin tekrarlanması halinde RTÜK kanunu gereği yayıncı kanala sırasıyla 'program durdurma', 'para cezası', 'lisans iptali' müeyyideleri uygulanabileceğini belirtti.

İsimler gerçek, 'kurgu' denilemez

RTÜK üyesi Esat Çıplak, yapımcıların diziyi 'kurgu' ile savunmasının bilgisizlikten kaynaklandığını söyledi. Gerçek adların kullanıldığı diziye 'kurgu' denilemeyeceğini belirten Çıplak, ilk bölümde kendisini rahatsız eden unsurlarla ilgili, "Kanuni'nin 46 yıllık hükümdarlık hayatı var. Bu uzun süreye rağmen en az harem hayatı bulunan bir padişah, harem ile ön plana çıkarılıyor. Bu çok yanlış." dedi.

Kavaf, TV yöneticileriyle buluşuyor

Kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, bugün RTÜK ile Televizyon Yayıncıları Derneği yöneticilerinin de eşlik edeceği TV genel müdürleriyle önemli bir toplantı yapacak. Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde gerçekleşecek toplantıda Kavaf, TV yöneticilerinden, dizilerde rahatsızlık uyandıran cinsellik, kadına şiddet ve çocuk istismarı gibi konularda daha fazla hassasiyet göstermelerini rica edecek. 30 civarında kanal yöneticisinin katılacağı toplantıda Kavaf, özellikle 'aile' konusunda verilecek devlet desteği ve işbirliği alanlarını aktaracak.

Erdal Şen / Zaman

HABERE YORUM KAT