1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Riyad’da Karar Toplantısı
Riyad’da Karar Toplantısı

Riyad’da Karar Toplantısı

Cenevre görüşmelerine katılmaları için ABD’nin baskı uyguladığını söyleyen Riyad merkezli Suriyeli muhalifler, toplantıya katılıp katılmama kararını almak üzere bugün Riyad’da toplanıyor.

26 Ocak 2016 Salı 13:49A+A-

Riyad'da 8-10 Aralık tarihlerinde yapılan toplantıyla kurulan Yüksek Müzakere Konseyi bugün Riyad Hicab başkanlığında toplanıyor. Riyad'ta toplanacak konsey üyesi muhalif isimler, Cuma günü cenevre'de düzenlenecek Suriye görüşmelerine katılıp katılmama konusunda karar alacak. Suriye Muhaliflerin Cenevre toplantısına katılma konusunda bazı çekinceleri var. Bunların başında; Riyad’da geçen hafta açıkladıkları Esat Zubi başkanlığındaki müzakere heyetine dayatma yoluyla yeni isim eklenmesi ya da çıkarılması. Konsey, müzakere masasında kendileri ve rejimin temsilcilerinin dışında üçüncü bir heyetin olmasına karşı çıkıyor. Bu kapsamda ‘muhalefetten çok Esed rejimine yakın’ olduğunu söyledikleri PYD’nin de toplantıya davet edilmesini istemiyor.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Pazartesi günü yaptığı bir açıklamada, ilk olarak tarihi 25 Ocak olarak belirlenen Cenevre görüşmelerinin ayın 29’una ertelendiğini açıklamıştı.

Riyad Muhaliflerini temsil edecek Müzakere Heyeti Başkanı Esat Zubi, Al Jazeera’ye telefonla verdiği demeçte, bugün Riyad’da toplanacak olan Yüksek Müzakere Konseyi'nin, muhaliflerin Cenevre’ye gidip gitmeme konusunda karar verebilecek tek makam olduğunu belirtti. Zubi, De Mistura’yı eleştirerek, “BM Temsilcisinin lafları çelişkili. Ön şart olamayacağını söylüyor Ancak kendisi ön şart koşuyor” dedi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca da, müzakerenin tarihini belirlemek çok önemli olmadığını asıl önemli konunun çözüm için siyasi iradenin olduğunu söyledi. Kendilerinin müzakerelere hazır olduklarını belirten Hoca, müzakere heyetlerini belirlediklerini de hatırlattı.

Türkiye YPG’nin davet edilmesine karşı

Türkiyeli yetkililer PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin silahlı kolu YPG’nin Cenevre’ye davet edilmesine açık biçimde karşı olduklarını ifade etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Pazartesi günü CNN İnternational’e verdiği mülakatta, “YPG'nin masaya oturmasına karşıyız. YPG, sadece Türkiye'nin değil, Avrupa Birliği ve ABD’nin de terör örgütü kabul ettiği PKK'nın uzantısı” ifadesini kullanmıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yine Pazartesi günü YPG’nin Cenevre’ye katılımı konusunda şu sözleri sarf etmişti:

“Riyad’da muhalifler toplandı, kendi koordinasyon ve müzakere heyetini belirledi. Rejim de kendi müzakere heyetini belirledi. Özellikle bazı ülkelerin muhalefeti sulandırmaya yönelik çabaları var, biz buna karşıyız, muhalifler de karşı. YPG gibi terör örgütlerinin muhalefet içinde yer almasını istemek bu süreci akamete uğratmaktır. Bunun son derece tehlikeli olduğunu söylememiz lazım."

Riyad toplantısına katılan muhalif gruplar

Suudi Arabistan'ın çabalarıyla 8-10 Aralık tarihleri arasında Riyad'da bir araya gelen Suriyeli muhalif gruplar arasında, en geniş çatı örgütü SMDK (Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu), Suriye’nin içinde faaliyet gösteren ve rejimin kabul ettiği muhalif  Demokratik Değişim İçin Ulusal Koordinasyon Heyeti de yer alıyor.

Toplantılara sahada etkili silahlı gruplar da katıldı. Bunların en önemlileri; İdlib ve Hama’da rejime karşı savaşan Ahrar-u Şam, Şam’ın kırsalında güçlü olan Ceyşul İslam ve Halep bölgesinde bulunan Cephe Şamiye. 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT