1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rıfâi Camii’ni Bastılar, İmamı Vurdular…
Rıfâi Camii’ni Bastılar, İmamı Vurdular…

Rıfâi Camii’ni Bastılar, İmamı Vurdular…

Suriye'de Cuma namazları sonrası alevlenen halk gösterileri Ramazan ayının girmesiyle daha da yoğunlaştı.

05 Ağustos 2011 Cuma 15:39A+A-

Bülent Şahin Erdeğer / HAKSÖZ-HABER

Haksöz-Haber olarak Suriye’de yaşanan gelişmeleri doğru kaynaklardan sizlere ulaştırmaya devam ediyoruz. Suriye’de camii gösterilerini organize eden “Barışçıl Değişim İçin Özgür Şam Koalisyonu” haber ağından gelişmeleri sizlerle paylaşıyoruz:

Dün, şehid edilen Halid Fakihânî’nin cenaze yürüyüşü yeni bir protesto gösterisine dönüştü. Fakihânî’nin cenaze namazı Rıfâi Camii’nde kılındı.

Suriye'de Cuma namazları sonrası alevlenen halk gösterileri Ramazan ayının girmesiyle daha da yoğunlaştı. Teravih namazları muhaliflerin mescitlerde organize olmasını sağlıyor. 4 Ağustos Gecesi de Şam’da hareketli saatler yaşlanmasına sebep oldu. Baas rejiminin silahlandırdığı Şebbiha çeteleri teravihten çıkan Müslümanlara saldırıyor. Bu saldırıların hedefinde Rıfâi Camii vardı.

Deyrul Zor el-Joza Mahallesi ve Elvadi caddesinde rastgele yaylım ateşi açıldı.

Aynı gece, 1 İmam 5 Genç Şebbiha milisleri tarafından kaçırıldı.

Duma semti mescitlerinde sabah namazı çıkışında Hama ile dayanışma gösterileri düzenlendi.

Bugün ise Suriye’nin tüm kentlerinde “Allah Bizimle Cuması” ifa edildi. Devletin tüm istihbarat gücünü kullanmasına rağmen, Şebbiha çetelerinin sokaklarda terör estirmesine rağmen ve ordu birliklerinin ağır silahlarla şehirlere yığınak yapmasına rağmen Allah Bizimle Cuması’na yoğun katılım gözlemlendi.

Dün gece kuşatılarak saldırıya uğrayan Rıfâi Camii’nde bu cuma da kararlılıkla gösterilere sahne oldu camii cemaati “Ruhumuz Kanımız Hama’ya Feda Olsun!” sloganlarıyla Baas terörünü protesto ettiler:

HABERE YORUM KAT

3 Yorum