1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Resmî Dilimiz Türkçe, Kürtçe Zenginliğimiz”
“Resmî Dilimiz Türkçe, Kürtçe Zenginliğimiz”

“Resmî Dilimiz Türkçe, Kürtçe Zenginliğimiz”

Cumhurbaşkanı Gül, Diyarbakır ziyaretinde iki dil tartışmalarıyla ilgili kanaatlerini paylaştı: “Kürtçe sosyolojik bir gerçek ama ortak dilimiz Türkçedir.”

31 Aralık 2010 Cuma 10:13A+A-

Diyarbakır ziyaretinde Türkçe-Kürtçe pankartlarla karşılanan Gül, Baydemir'i ziyaretinde 'iki dil ve özerklik' tartışmaları konusunda şu mesajı verdi: "Gizli ajandanız olmasın. Kürtçe sosyolojik bir gerçek ama ortak dilimiz Türkçedir."

Hüseyin Sümer ve İsmail Avcı'nın Haberi:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, son günlerde siyasî tansiyonu yükselten 'iki dil ve demokratik özerklik' taleplerine Diyarbakır'da cevap verdi. Köşk'e çıkışının ardından ikinci kez şehri ziyaret eden Cumhurbaşkanı, "Bu ülkede konuşulan dillerin hepsi bizimdir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin resmî dili Türkçedir, bu böyle de devam edecektir." dedi. BDP'yi yapıcı bir üslup kullanmaları konusunda uyaran Gül, gizli ajandanın olmamasını istedi. İki günlük gezi kapsamında dün ilk olarak valiliği, ardından da 7. Kolordu'yu ziyaret eden Gül, belediyeye gelişinde Türkçe-Kürtçe yazılmış 'Sayın Cumhurbaşkanımız kentimize hoş geldiniz' pankartıyla karşılandı. Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Sayın Cumhurbaşkanım, kabul buyurursanız mutlu olacağım. Güzel Türkçemizin ve güzel Kürtçemizin lügatidir." diyerek Gül'e Türkçe-Kürtçe Sözlük hediye etti.

"Verdiğiniz lügati memnuniyetle aldım. Bu da tabii buranın bir sosyolojik gerçeğidir.'' diyen Cumhurbaşkanı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Son günlerde çok tartışılıyor. Bunu doğru mecrasına koymak isterim. Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dili Türkçedir, bu böyle de devam edecektir. Ayrıca devletin ve kamu kurumlarının dili Türkçedir, ortak dilimizdir ama şu da bir gerçektir ki, halkımızın içerisinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında farklı farklı dilleri konuşan vatandaşlarımız vardır. Bunların hepsi de bizim dilimizdir, hepsi de bizimdir."

Başkan Baydemir de Cumhurbaşkanı Gül'e bir sunum yaparak şunları dile getirdi: "Artık iyice görülmüştür ki, bu soruna asayiş ve güvenlik perspektifinden yaklaşmak sonuç vermemektedir. Bugüne kadar yaşadıklarımızı da sonucu herkes için ağır olan bir 'isyan ve bastırma' döngüsü olarak özetlemek mümkündür. Çözüm de demokratikleşme, yeni bir anayasa ve adem-i merkeziyetçi bir siyasi-idari yönetim anlayışıyla mümkündür. Kürt siyasetçilerinin anadil ve demokratik özerklik konusundaki talep ve önerilerine tahammül edilmemesi de son derece kaygı vericidir." Baydemir'in sunumunun ardından Gül, BDP yöneticilerine net mesajlar verdi. Cumhurbaşkanı, yapıcı bir üslup kullanılmasını ve gizli ajandanın olmamasını istedi. Baydemir de şöyle karşılık verdi: "Ben 20 yıldır ömrümü kan dökülmemesi için harcıyorum."

Cumhurbaşkanı, daha sonra Baydemir'le birlikte Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret etti. Burada PKK tarafından işyeri yakılan Raif Türk'ün mermer fabrikasında incelemelerde bulundu. Gül, temasları sırasında yaptığı konuşmada, sorunların Türkiye'nin topyekûn demokratik standartlarının yükseltilmesiyle hallolacağını vurgularken, "Kesinlikle silah, şiddet, terör gündemimizin dışında olacak." uyarısını yaptı. Cumhurbaşkanı, havaalanından şehir merkezine gelirken neredeyse her yerde durduğunu, yaşlı ya da genç insanların kendisine not ve kağıt verdiğini, taleplerin yüzde 99'unun da 'iş, aş'la ilgili olduğunu belirtti. Diyarbakırlı işadamlarının çoğunun yatırım için başka yerleri tercih ettiğini anlatan Gül, bunun sebebini şöyle izah etti: "Ben sizi suçlayamam açıkçası; fabrikanız yakılırsa fabrika açmazsınız, dozerinizin önüne taş konursa öbür dozerinizi getirmezsiniz. Diyarbakırlıların bunu görmesi gerekir. Yanımızda Antep, Urfa almış başını gidiyor. Diyarbakır oralardan çok daha eski bir şehir. Onun için bölgeye çok yatırım getirmemiz, işsizliği gidermemiz gerekir. Bu, hepimizin görevidir."

ZAMAN

HABERE YORUM KAT

11 Yorum