1. HABERLER

  2. HABER

  3. Rektörlerin Utanç Fotoğrafı!
Rektörlerin Utanç Fotoğrafı!

Rektörlerin Utanç Fotoğrafı!

Rektörlerin, AK Parti hükümetinin iktidara gelmesinin ardından hazırladığı YÖK Yasa Tasarısı hakkında en az 16 defa askerle görüştüğü ortaya çıktı.

02 Eylül 2011 Cuma 02:40A+A-

İkinci “Ergenekon Terör Örgütü” davasının tutuklu sanığı İnönü Üniversitesi’nin eski Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, 2003 yılında AK Parti hükümeti tarafından hazırlanan YÖK Yasa Tasarısı ile ilgili kaygılarının iletilmesi için komuta kademesine en az 16 ziyaret yapıldığını, ziyaretlerde 10 generalin bulunduğunu açıkladı.

REKTÖRLER, GENERALLERE ÇIKMIŞ!

Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, İkinci “Ergenekon” davasının 130. duruşmasında; rektörlerin Genelkurmay Karargâhı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve MGK Genel Sekreterliği’ne ziyaretlerini anlattı ve generallere yaptığı ziyaretlerden birinin fotoğrafını savunmasında kullandı.

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan fotoğrafta; rektörlerin; YÖK Yasası sebebiyle 3 Mart 2003 tarihinde MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç ve generalleri ziyaret ettiği görülüyor.

Ziyarete; dönemin İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, dönemin İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, dönemin Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay, dönemin ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, dönemin Erzurum Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz, dönemin Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit Koçoğlu, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Oral katılmış. Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, ziyarete katılan generallerin isimlerini ise açıklamadı.

Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu; savunmasında 16 ziyaretten 7’sinin tarihleri ve katılan isimleri de açıkladı. Prof. Dr. Hilmioğlu’nun mahkemede açıkladığı ziyaretler şunlar:

1 Eylül 2003: YÖK Başkanı’nın (Kemal Gürüz) Genelkurmay Başkanı’nı ziyareti...

3 Eylül 2003: Mersin Üniversitesi Rektörü Uğur Oral’ın Şener Eruygur’u ziyareti...

8 Eylül 2003: Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Ayhan Alkış ve üyelerin Şener Eruygur’u ziyareti...

10 Eylül 2003: YÖK Başkanı ve 8 üniversite rektörünün Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nı ziyareti...

16 Eylül 2003: Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hasan Kazdağlı’nın Şener Eruygur’u ziyareti.

19 Eylül 2003: Fatih Hilmioğlu’nun içinde bulunduğu 6-7 rektörle birlikte Şener Eruygur’u ziyareti.

25 Eylül 2003: ODTÜ Rektörü’nün Şener Eruygur’la görüşmesi

REKTÖRLER, ASKERLERİ KIŞKIRTMIŞ

İkinci “Ergenekon” davasının tutuklu sanığı Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, ziyaretlerin amacının AK Parti hükümeti tarafından hazırlanan YÖK Yasa Tasarısı ile kaygıların iletilmesi olarak açıkladı.

Rektörlerin komuta kademesine çok sayıda ziyarette bulunduğunu açıklayan Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, “YÖK Başkanı, YÖK Başkan Vekili, Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve rektörler tarafından komuta kademesine en az 16 ziyaret yapılmıştır. Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur’u 6-7 rektörle birlikte ziyaretimiz, bu nedenle komuta kademesine yapılan en az 16 ziyaretten sadece biridir. Şener Eruygur’un da bu kapsamda YÖK Başkan Vekili ve rektörlerle yapmış olduğu en az 10 görüşmeden biridir” dedi.

“ZİYARETTE 10 CİVARINDA GENERAL BULUNMUŞTUR”

Dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur’a ziyarete 6-7 rektörün katıldığını dile getiren Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, “Ziyarette 10 civarında general bulunmuştur. Jandarmanın eğitim ve sosyal faaliyetlerini içeren kısa bir bilgilendirmeden sonra yemek salonuna geçilmiştir. Hazırlanan uzun bir masada her rektör yanındaki generaller ile konuşmuştur. Tüm masaya hitaben hiç kimse konuşma yapmamıştır” diye konuştu.

“16 ZİYARET NEDEN ÖRGÜT        TOPLANTISI KABUL EDİLMİYOR?”

Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, şunları söyledi:

“Eğer iddia edildiği gibi Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur’u ziyaretimiz ETÖ’nün bir toplantısı ise şu soruların sorulması gerekir:

1- YÖK yasa tasarısı nedeniyle YÖK Başkanı, YÖK Başkanı Vekili ve rektörler tarafından komuta kademesine yapıldığı bilinen en az 16 ziyaret neden örgüt toplantısı olarak kabul edilmiyor?

2-Örneğin, bu davada kendisi de sanık olan dönemin MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç’ı 10 civarında rektörle aynı nedenden dolayı ziyaretimiz neden ETÖ toplantısı olarak değerlendirilmiyor?

3- Eğer Şener Eruygur’la görüşme ETÖ faaliyeti olarak değerlendirilmede önemli bir kriter ise, Şener Eruygur’un dört ay içerisinde rektörlerle yapmış olduğu toplam 10 görüşme neden ETÖ toplantısı olarak değerlendirilmiyor?”

“NEDEN SADECE BİRİSİ SANIK”

Prof. Dr. Fatih Hilmoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Şener Eruygur dışında yaşamımda ilk kez gördüğüm ve bir daha da hiçbir irtibatımın olmadığı 9-10 generalle benim inisiyatifimin dışında bir araya gelmiş olmam nasıl olur da bir örgüt toplantısı olarak değerlendirilebilir? Yine eğer bu ziyaret ETÖ’nün bir toplantısı ise, ziyarette bulunan 10 civarındaki generalden neden sadece birisi sanık?

6-7 rektörden neden sadece üçü sanıktır... Eğer bu ziyaret ETÖ’nün bir toplantısı ise, ziyarette bulunan 10 civarındaki generalden neden sadece birisi, 6-7 rektörden neden sadece üçü sanıktır. Ve neden sadece ben tutukluyum?”

SAVCI GENERALLER İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’nun sözlerini incelemeye aldı. Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’nun talebini yerinde bularak, Jandarma Genel Komutanlığına yazı yazılıp, 19 Ekim 2003’te Jandarma Genel Komutanlığı Sosyal Tesisleri’nde rektörler ile görüşen ve düzenlenen yemeğe katılan generallerin kimlik ve adreslerinin tespit edilerek mahkemeye bildirilmesini talep etti.  

KENAN KIRAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT

2 Yorum