1. HABERLER

  2. HABER

  3. Rektörden Sazoğlu'na Dava!
Rektörden Sazoğluna Dava!

Rektörden Sazoğlu'na Dava!

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman'ın şikayeti üzerine Neşat Sazoğlu hakkında dava açıldı.

14 Ekim 2010 Perşembe 14:51A+A-

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman yıl içerisinde yapılan mezuniyet töreni sırasında başörtülü öğrencilerin mezuniyet törenine alınmamasıyla ilgili olarak yazısında 'Örümcek kafa ve karanlık' diyen yerel gazetenin köşe yazarı Neşat Sazoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu. Şikayet üzerine de Sazoğlu hakkında hakaret davası açıldı.

Sakarya'da günlük yerel olarak yayınlanan Sakarya Halk Gazetesinde yazarlık yapan Neşat Sazoğlu, Sakarya Üniversitesinin Haziran ayında Adapazarı Atatürk Stadyumda yapılan Mezuniyet törenine başörtülü öğrencilerin alınmadığını belirterek "Mezuniyet töreninde başörtüsü krizi" başlıklı yazı yazdı.

İddialara göre bu yazıda Rektör Durman için 'Örümcek kafa ve karanlık' kelimelerini kullanınca. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Durman yazıda kendisine hakaret edildiğini iddia ederek Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Sazoğlu savunmasında suça konu yazısında Sakarya Üniversitesi mezuniyet töreninde başörtülü öğrencilerin tören alanına girmelerinin engellenmesini genel itibariyle eleştirdiğini kimseye hakarette bulunmadığını suçsuz olduğunu beyan ederek ifade verdi.

Cumhuriyet Savcılığının yaptığı soruşturma sonucu Gazeteci Neşat Sazoğlu hakkında şeref, hassasiyet ile tehdit ve hakaret iddiasıyla 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle Sakarya 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Hakkında dava açılan Neşat Sazoğlu iddialarla ilgili olarak suçsuz olduğunu söyledi. Sazoğlu, "Başörtülü öğrencilerin bireysel haklarını savunmak adına yazdığım yazının içeriğinde bir zihniyetten bahsettim ancak bu bahse konu olan kelimeler mecazi manada kullanılmıştır. İnsan hak ve hürriyetinin ancak okuyucu tarafından daha iyi anlaşılması babında 'karanlık ve örümcek kafa' gibi mecazi kelimeleri kullandım. Ben burada bir zihniyetten bahsettim. Sayın Rektörümüz Mehmet Durman'dan bahsetmediğim gibi adını da kullanmadım. Sövmenin suç olmadığı bu dönemde tarafıma açılan davanın çok manidar olduğunu düşünüyorum" dedi.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman'ın hakaret ederek suç duyurusunda bulunması üzerine hakkında dava açılan Neşat Sazoğlu, Adapazarı'nda bulunan Türkiye Vagon Sanayi A.Ş.de çalışıyor ve yerel gazetede yazılar yazıyor.

(Medyabar.com)

 

HABERE YORUM KAT