1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rejim Halep Kırsalında İlerliyor
Rejim Halep Kırsalında İlerliyor

Rejim Halep Kırsalında İlerliyor

Halep'te muhaliflere karşı büyük bir saldırı başlatan Suriye rejimi stratejik üç köyü ele geçirdi. Muhalifler kent merkezine ulaşımı halen 2 kilometrelik Kastillo geçidinden sağlıyor.

17 Şubat 2015 Salı 21:07A+A-

Yılmaz Bilgen / Al Jazeera

Bir hafta önce Suriye genelinde büyük operasyonlar yapacağını ve 4 yıllık savaşın yeni bir boyut kazanacağını duyuran Esed rejimi Dera ve Şam bölgesinden sonra Halep’te de büyük bir saldırı başlattı.

Bugün sabah saatlerinde Esed rejimine bağlı güçler Halep'in kontrollerinde bulunan Handarat ve Sifet köylerinden sızma harekatı ile saldırıya geçti. Rejim güçleri saldırı sonucu Başköy, Harededniyen ve Ridyen köylerini ele geçirdi. 

2014 Ekim ayı başlarında gerçekleştirilen kuşatma harekatı ile Halep çevresi önemli oranda rejim güçlerinin kontrolüne geçti. Muhalifler, kent merkezine ulaşımı halen 2 kilometrelik Kastillo geçidinden sağlıyor.

Halep'in dış dünyayla tek bağlantısı Reyhanlı

Son saldırılar sonucunda, Azez-Öncüpınar Sınır Kapısı ile Halep arasında bulunan ulaşım yolu kapanırken Halep’in dış dünya ile bağlantısı yalnızca Reyhanlı yönünden sağlanabiliyor.

Rejim ordusu bu son operasyonla, Halep çevresinde bulunan tek Şii yerleşim birimleri olan Nübbul ve Zehra köyleri ile Handarat-Sifet bölgesinde bulunan askeri birliklerin bağlantısını sağlamayı hedefliyor.

Muhalif kaynaklar, daha önce 14 kilometre olan mesafenin bugünkü ilerlemeden sonra 6 kilometreye kadar düştüğünü söyledi. Şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgede her iki taraftan da çok sayıda kayıp var.

Rejim tarafındaki Hizbullah üyeleri

Suriyeli muhalif gruplardan Ceyşul Mücahidin (Mücahitler Ordusu) siyasi kanat sorumlusu Ebu Muhammed,  Al Jazeera Türk’e yaptığı açıklamada, bu sabah başlayan çatışmalara daha çok Hizbullah mensuplarının katıldığını belirtti.

En yoğun çatışma bölgesinin Nübbul ve Zehra’ya en yakın konumda bulunan Harededniyen olduğunu belirten Ebu Muhammed, "Bu sabah 5’te bölgeye sızan Hizbullah milislerinin ele geçirdiği ilk köy olan Başköy’de çok sayıda sivili muhaliflere yardım ettiği ve Esed’e ihanet ettiği gerekçesi ile öldürdüğünü" söyledi.

Ayrıca Esed güçlerinin ilerlemesinin durdurulduğunu da belirten Ebu Muhammed kaybedilen köylerin yeniden alınması ve saldırının püskürtülmesi için vargüçleriyle direndiklerini ifade etti.

suriye_halep.jpg

HABERE YORUM KAT