1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rejim Güçleri Türkmen Köylerine İlerliyor
Rejim Güçleri Türkmen Köylerine İlerliyor

Rejim Güçleri Türkmen Köylerine İlerliyor

Esed güçleri Halep’ten sonra en büyük Türkmen nüfusun yaşadığı Lazkiye’nin Bayırbucak bölgesine doğru ilerliyor.

07 Mart 2015 Cumartesi 11:32A+A-

Yılmaz Bilgen / Al Jazeera

Lazkiye iline bağlı bölgede bir hafta süren yoğun bombardımanın ardından cuma günü de kara birlikleri Lazkiye merkez ve Turkiye sınırındaki Keseb kasabasından iki koldan saldırıya geçti.

Lazkiye merkezinden saldıran rejim güçleri Bayırbucak’a 25 kilometre mesafedeki Kürt dağı bölgesinde bulunan Durin kasabasını ele geçirdi.

Bayırbucak bölgesinde savaşan Türkmen Şehitleri Tugayı komutanı Adil Orli, stratejik öneme sahip Durin kasabasının düştüğünü ifade etti.

Türkmen köyleri risk altında

Keseb’in karşısındaki Yayladağı Sınır Kapısı'nın son günlerde artan bombardımanlardan dolayı boşaltıldığını söyleyen Türkmen komutan, Türkiye sınırında bulunan Türkmen köylerinden Dağdağan, Kepir, Gökdağı ve Murtlu’nun risk altında olduğunu belirtti.

Halen muhalifler tarafından kontrol edilen birçok köyün tehdit altında olduğuna dikkat çeken Türkmen Şehitleri Tugayı komutanı Orli, "Şu an tüm çatışmalar Keseb ile Bayırbucak arasındaki stratejik öneme sahip Kızıldağ çevresinde devam ediyor. Şayet Durin’den sonra Kızıldağ da rejim tarafından kontrol edilecek olursa tehlikenin boyutu çok daha büyüyecektir" dedi.

Kürt Dağı bölgesinde bulunan Durin Kasabası'nda cuma günü yaşanan çatışmalarda muhaliflerden 20'den fazla kişi hayatını kaybederken 40’tan fazla kişi de yaralandı.

Esed ordusuna bağlı birliklerin ilerleyişinin sürmesi durumunda birçok köyün boşaltılarak Türkiye’ye geçişlerin artacağına dikkat çeken Türkmen komutan "Var gücümüzle direnmeye çalışıyoruz ancak ağır silahlarla ve birçok noktadan aynı anda saldırıyorlar. Bölgeye Şii gruplardan büyük destek getirildi, şu an çatışmalar tüm şiddetiyle sürmekte" dedi.

HABERE YORUM KAT