1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Raid Salah'ın Kudüs'e Giriş Yasağı Uzatıldı
Raid Salahın Kudüse Giriş Yasağı Uzatıldı

Raid Salah'ın Kudüs'e Giriş Yasağı Uzatıldı

Siyonist işgal ordusu "iç cephe komutanı", dün Şeyh Raid Salah'ın Kudüs'e girmesini yasaklayan askeri kararın süresini uzattı. Kudüs İslami Hareketi kararı yok saydı.

09 Temmuz 2010 Cuma 20:04A+A-

Siyonist iç cephe komutanı, olağanüstü hal kanununa dayanarak, 1948'de işgal edilen topraklarda faaliyet gösteren İslami Hareket'in lideri Şeyh Raid Salah hakkında altı ay Kudüs'e girmeme kararı vermişti.

Şeyh Raid Salah'ın yasağının uzatılması kararı, daha önce verilen askeri kararın bitişine iki gün kala alındı.

Şeyh Raid Salah'ın girmesi yasak bölgenin sınırlarını kırmızıçizgiyle gösteren bir harita eşliğinde verilen kararda, 29.07.2010 tarihine kadar Şeyh Salah'ın söz konusu bölgeye girişinin yasak olduğu ve yasak kararının bitiş tarihinden sonra üç ay daha uzatılabileceği bildirildi.

Şeyh Raid Salah'a getirilen Kudüs'e giriş yasağının uzatılmasının ardından konuyla ilgili bir bildiri yayınlayan İslami Hareket, işgal yönetiminin verdiği kararların geçersiz olduğu ve Şeyh Raid Salah'ın gerektiği ve uygun gördüğü her vakitte Kudüs'e ve Mescid-i Aksa'ya girme hakkına sahip olduğu ifade edildi.

1948'de işgal edilen topraklarda faaliyet gösteren İslami Hareket'in sözcüsü Zahi Nuceydat, Şeyh Raid Salah ve tüm Müslümanları Kudüs'e ve Mescid-i Aksa'ya bağlayan ruhani ve akidevi ilişkiye dikkat çekerek, Siyonistlerin bu ilişkiyi yok edecek hiçbir unsura sahip olmadığını söyledi.

 


 

Hamdune: "İdari Cezalar, Esirlerin Tepesinde Sallanan Kılıç Gibi"

Esirler Araştırma Merkezi Müdürü Rafet Hamdune, Siyonist işgalcinin esirlere serbest bırakılacakları zaman "gayrımeşru savaşçı" adı altında verdiği cezalar ile idari cezaların ve bu cezaların uzatılmasının insan haklarına ve uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunu söyledi.

İdari cezaların ve bu cezaların uzatılmasının İngiliz idaresi döneminden beri uygulanan olağanüstü hal kanunlarına göre gizlilik gerekçesiyle hiçbir suçlama olmadan ve şeffaf bir yargılama yapılmadan gerçekleştiğini belirten Hamdune, idari cezaların esirleri ve aileleri üzerinde sallanan bir kılıç gibi durduğunu belirtti.

Siyonist işgalcinin idari ceza alan esirleri genelde En-Nakab, Ofer ve Mecdu cezaevlerinde topladığını söyleyen Hamdune, idari cezalı esirlerin sayısının zamanla değiştiğini ve halihazırda 220 idari cezalı esir, 7 "gayrımeşru savaşçı" adıyla tutulan esir bulunduğunu kaydetti.

Hamdune, idari cezalı esirlerden cezaları iki, üç, dört, beş kez uzatılanlar olduğunu ve hatta bazılarının cezasının arka arkaya sekiz kez uzatılarak beş yılı açtığını söyledi.

Esirler Araştırma Merkezi Müdürü, Siyonist işgalcinin mahkumiyeti sona erdiği halde idari ceza ile esir tuttuğu Gazzeli esirlere Gazze'den çekildikten sonra Gazze'de askeri yönetici bulunmadığı için asılsız bir şekilde "gayrımeşru savaşçı" adı verdiğini bildirdi.

Rafet Hamdune, Siyonist işgalcinin gerçek yüzünü dünyaya göstermenin vaktinin geldiğini belirterek, işgal devletinin demokrasi iddiasının asılsız olduğunu özellikle Batı insanına anlatılmasının önemine dikkat çekti.

(Filistin Enformasyon Merkezi)

HABERE YORUM KAT