1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. Rafsancani'nin Oğluna Yolsuzluk İddiası İle Hapis
Rafsancani'nin Oğluna Yolsuzluk İddiası İle Hapis

Rafsancani'nin Oğluna Yolsuzluk İddiası İle Hapis

İran'da Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi (DMTK) Başkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin oğlu Mehdi Haşimi, yolsuzluk suçlamasıyla hapis ve para cezasına çarptırıldı.

16 Mart 2015 Pazartesi 05:31A+A-

İran'da Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi (DMTK) Başkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin oğlu Mehdi Haşimi, yolsuzluk suçlamasıyla hapis ve para cezasına çarptırıldı.

İran yargı haber ajansına (mizanonline.ir) göre, İran Yargı Sözcüsü Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, Mehdi Haşimi'nin yolsuzluk iddiasıyla görülen davasında  hapis, para ve kamuda çalışma yasağı cezalarına çarptırıldığını söyledi.

Yasal olarak detayları açıklayamayacağını belirten Ejei, Haşimi'ye suçlamaların bir bölümüyle ilgili olarak "rüşvet, zimmete para geçirme, dolandırıcılık" yasasının 2. 3. ve 5. maddeleri uyarınca, söz konusu cezalara mahkum edildiğini, mahkeme kararının onanmasının ardından ayrıntıların kamuyla paylaşılacağını sözlerine ekledi.

Haşimi hakkında verilen bu kararın temyiz yolunun açık olduğunu kaydeden Ejei, sanık ve avukatların karar kendilerine tebliğ edildikten en geç 20 gün içinde itiraz haklarının olduğunu, itiraz etmemeleri durumunda kararın kesinleşeceğini ifade etti.

Mehdi Haşimi hakkındaki iddialar

İranlı Milletvekili Ahmed Tevekkuli, Meclis konuşmasında 4 Şubat'ta, "Norveçli petrol şirketinin 2002-2003 yıllarında Güney Pars Gaz Sahası'nın ihalesini almak için o dönem İran Milli Petrol Şirketi’nin üst düzey yetkililerinden Mehdi Haşimi’ye 5,2 milyon dolar rüşvet verdiğini" iddia etmişti.

Norveç petrol şirketi Statoil tarafından 2006’da yapılan açıklamada, 2002 ve 2003 yıllarında İranlı bir yetkiliye Güney Pars Gaz Sahası'nı işletmek için açılan ihalede kendilerine kolaylık sağlaması için ödeme yapıldığı kabul edilmişti.

Şirket, Mehdi Haşimi’ye 10 yıl boyunca toplam 15,2 milyon dolar ödeme yaptığını da açıklamıştı. Rafsancani'nin oğlu Haşimi ise iddiaların "Babasının siyasetteki imajını karalamak isteyenler tarafından ortaya atıldığını" ileri sürmüştü.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum